BM Irak'taki sağlık programını parasızlıktan kaldırdı

BM, bütçe bulunamadığı için Irak'ta verdiği 184 sağlık hizmetini askıya aldı

BM Irak'taki sağlık programını parasızlıktan kaldırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM), bütçe yetersizliği nedeniyle Irak'ta sağlık programının yüzde 80'inin askıya alındığını bildirdi.

BM Irak İnsani Yardım Koordinatörü Lise Grande yaptığı yazılı açıklamada, "Irak'ta insani yardımlar için tahsis edilen bütçedeki yetersizlik nedeniyle 184 sağlık hizmeti askıya alındı. Bu sayı sağlık programının yüzde 80'ini teşkil ediyor. İçinde bulunduğumuz durum, su ve sağlıkla ilgili programların üçte 2'sinin durdurulmasına yol açtı. Diğer başka programlar da Temmuz ayı sonlarında duracak" ifadelerini kullandı.

Bu durumun Irak'ta 1 milyon insanı etkilediğini belirten Grande, "Bütçe yetersizliği yarım milyon çocuğun hastalıktan korunamaması anlamına geliyor. Bu da kızamık salgını ve çocuk felcinin yayılmasına neden olacak" ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Irak'ta bağımsız İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Üyesi Selame el-Hafaci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "BM'nin sağlık programının yüzde 80'ini askıya almasının tehlikeli olduğunu" belirtti.

Hafaci, "Iraklı sığınmacıların yüzde 40'ı çocuk. BM'nin sağlık programlarını durdurması, özellikle çocuklar arasında bulaşıcı hastalıkların yayılmasına neden olacak" dedi.

Uluslararası topluma seslenen Hafaci, çocukların tehlikeli hastalıklara yakalanmasını engellemek için BM'ye destek olma çağrısında bulundu.

BM, geçen ay, Irak'ta çatışmalardan etkilenen milyonlarca insana yardımın kaynak yetersizliği nedeniyle durma noktasına geldiği uyarısında bulunarak 497 milyon dolar yardım çağrısında bulunmuştu. BM Irak İnsani Yardım Koordinatörü Grande, yardım operasyonlarının yüzde 50'den fazlasının acilen kaynak sağlanmazsa duracağını bildirmiş, "Irak'ta insani ihtiyaçlar giderek artıyor, 8 milyondan fazla insan acil insani yardıma muhtaç ve 2015'in sonunda bu rakam 10 milyona ulaşabilir" ifadelerini kulanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2015, 13:27
banner53
YORUM EKLE

banner39