BM temsilcisine göre IŞİD'e katılımın sebebi açlık

BM Irak Temsilcisi, Irak'ta insanların IŞİD'e katılmasının esas sebebinin insani yardımların yetersizliği ve gıda eksikliği olduğunu savundu

BM temsilcisine göre IŞİD'e katılımın sebebi açlık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis, ülkede insani yardım eksikliği sebebiyle ciddi gıda sıkıntısı çeken Iraklıların IŞİD’e katılmaya ya da silahlı gruplardan yardım istemeye meylettiğini söyledi.

Kubis 22 Temmuz'da BM Güvenlik Konseyindeki konuşmasında zor durumda kalan Iraklıların silahlı gruplara yardım için başvuruda bulunmakta oldukları haberlerinden "çok endişeli" olduğunu bildirdi.

Bir yıl önce, Irak'ın ikinci büyük kenti Musul’u ele geçiren IŞİD bugün ülkenin üçte ikisini kontrol ediyor.

BM elçisine göre çatışmalarda ölenlerin sayısı halen yüksek sayılarda seyrediyor. BM verilerine göre, Irak'taki çatışmalarda bu yılın 30 Nisanına kadar 15 bin sivil öldürüldü ve yaklaşık 30 bin ise kişi yaralandı.

Jan Kubis’in ifadelerine göre 8,2 milyon insan, yani Iraklıların yaklaşık dörtte biri acil yardıma muhtaç, bunların yarısı gıda sıkıntısı çekiyor.

Çatışmalar sonucu 3 milyondan fazla Iraklı evlerini terk etmek zorunda kaldı ve BM ile işbirliği yapan kuruluşlara göre yine bir milyon Iraklı şiddetin sonucu olarak mülteci durumuna düşebilir.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2015, 16:36
banner53
YORUM EKLE

banner39