banner15

Çavuşoğlu, Iraklı liderlerle görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ve Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr'ın da aralarında olduğu bir dizi üst düzey görüşme gerçekleştirdi

Çavuşoğlu, Iraklı liderlerle görüştü

Irak'ın başkenti Bağdat'a gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile görüştü.

Çavuşoğlu ile İbadi'nin görüşmesi Bağdat'taki Yeşil Bölge'de yer alan Başbakanlık Sarayı'nda basına kapalı gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Bağdat temasları sonrası Necef'e hareket etti. Çavuşoğlu'nun burada Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr ile bir görüşme gerçekleştirdi. 

Çavuşoğlu, görüşme sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Sadr ile iki ülkeyi ilgilendiren ortak konuları ve ülkedeki hükümet kurma çalışmalarına ilişkin gelişmeleri ele aldıklarını söyledi.

Görüşmenin olumlu geçtiğini ifade eden Çavuşoğlu, daha sonra Hazreti Ali'nin kentte bulunan türbesini ziyaret ederek dua etti.

Çavuşoğlu, Bağdat temasları çerçevesinde Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi, yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Adil Abdulmehdi, Türkmen milletvekilleri, eski Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame en-Nuceyfi ve Bedir Örgütü lideri Hadi el-Amiri'yle de bir araya gelmişti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 09:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48