banner39

DAEŞ'in Suriye'ye kaçması için açık yol bırakılacakmış

Musul operasyonu sırasında DAEş mensuplarının Suriye'ye kaçması için açık yol bırakılacağı belirtiliyor

Irak 12.10.2016, 14:29 12.10.2016, 14:45
DAEŞ'in Suriye'ye kaçması için açık yol bırakılacakmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KDP Musul sözcüsü Said Mamuzini, bölgeye operasyonun yakında başlayacağını ve DAEŞ'in Suriye'ye kaçması için de bir yolun açık bırakılacağını söyledi.

Sputnik’in Peşmerge ve Irak kaynaklarından edinilen bilgilere göre Irak ordusu ve peşmerge güçleri, Irak’ın kuzeyindeki Musul kentinin alınması için büyük bir operasyona hazırlanıyor. 2014 yılının haziran ayında DAEŞ tarafından işgal edilen Musul kentinin alınması için yapılacak operasyon kapsamında ABD önderliğindeki koalisyon güçleri, hava ve lojistik desteği veriyor. Fransa savaş uçakları da operasyonda aktif olarak hava desteğinde bulunacak.

DAEŞ'İN SURİYE'YE KAÇMASI İÇİN BİR YOL AÇILACAK

Koalisyon uçakları operasyon öncesi Musul kent merkezindeki DAEŞ mevzilerini yoğun bir şekilde bombalarken, DAEŞ'in Musul'dan Suriye'ye kaçması için bir yol açacağı ve bu yoldan kaçanlara bir müdahale olmayacağı öğrenildi.

Operasyonda 5200 ABD askeri görev alacak. Almanya, Fransa, Kanada ve İtalya askerleri de operasyon kapsamında Erbil'e gelirken, askerlerin operasyonda daha çok teknik boyutlu ve koalisyon uçaklarıyla koordinasyon içinde çalışacakları öğrenildi.

IRAK ORDUSU SEVKİYAT YAPIYOR

Operasyon nedeniyle son hazırlıklarını yapan Irak ordusu, zırhlı araç ve tanklardan oluşan 300 araçlık bir konvoyla Musul Barajı’na ve Musul’un güneyine büyük bir askeri sevkiyat yapıyor.

OPERASYON 3 AŞAMALI OLACAK

Operasyon 3 aşamalı olacak ve ilk aşamada Musul’un çevresinin tamamının alınması hedeflenecek. Diğer aşama ise kentin kenar mahallelerinin alınması ve son aşama ise kent merkezinin alınması olacak.

Peşmerge ile Irak ordusu ortak operasyon yapacak. Musul’un kuzeyi, doğusu, güneydoğusu ve batısı peşmergenin kontrolünde. Bu cepheler Musul kent merkezinden sadece 25 kilometre uzaklıkta. Musul'un güneyi ise Irak ordusunun elinde bulunuyor.

‘KAÇACAK SİVİLLER İÇİN 5 KAMP YAPILIYOR’

Musul'dan büyük bir göç beklenirken, 1 milyon civarında insanın göç edeceği tahmin ediliyor. Göç edecek siviller için Irak Kürt Bölgesel Yönetimi 5 kamp kuruyor. Irak hükümeti ise kasabası çevresinde bir kamp kuruyor.

Musul operasyonu hazırlıkları içerisinde yer alan ve Musul'a hakim olan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Musul sözcüsü Said Mamuzini Sputnik'e yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Irak ordusu ve peşmerge güçleri son hazırlıklarını yapıyorlar. Musul sınırına ağır silah sevkiyatı yapıyorlar. Almanya operasyon nedeniyle peşmergeye Milano silahları verdi. Bu silahlar güçlü silahlardır. Fransa ve Amerika da peşmergeye silah yardımında bulundular. Fransa uçakları operasyonda aktif olarak yer alacak. Musul operasyonu 3 aşamalı olacak. İlk aşama Musul çevresindeki köylerin alınması olacak. İkinci aşama Musul'a giriş yapılarak kenar mahallelerin alınması olacak. Üçüncü aşamada ise Musul tamamının alınması hedeflenecek."

‘MUSUL'DA 7 BİN DAEŞ MENSUBU VAR’

DAEŞ'in Musul'dan Suriye'ye kaçması için bir yolun açık bırakılacağına dikkat çeken Mamuzini, şöyle devam etti:

"DAEŞ'in Suriye ve Telafer'e kaçması için bir yol açık bırakılacak. Bu yolda kaçanlara müdahale olmayacak. DAEŞ şimdi Musul'da hendekler kazıyorı ve bombalı tuzaklar kuruyor. Musul'da 7 bin civarında DAEŞ elemanı bulunuyor. Musul DAEŞ'ten çabuk alınır çünkü DAEŞ'in Musul'da eski gücü kalmadı."

Musul'dan büyük bir göç dalgasının yaşanabileceği uyarısında bulunan Mamuzini, "Musul'da bir milyon üç yüz bin insan yaşıyor. Bir milyon insan Musul'dan göç edebilir. Kürdistan ve Irak hükümeti göç nedeniyle hazırlık yapıyor. Kürdistan hükümeti göç edecek insanlar için 5 kamp kuruyor. Erbil'de, Duhok'ta, Zaho'da, Şexan, Hazır ve Mahmur'da kamp kuruldu" dedi.

Operasyonun siyasi boyutunun da çok önemli olduğuna vurgu yapan Mamuzini, "Operasyonun siyasi boyutu konusunda sorunlar var. Şimdi onlar çözülmeye çalışılıyor. ABD, Türkiye ve Irak hükümeti ile görüşerek sorunu çözmeye çalışıyor. Musul'un alınmasından sonra sorun çıkabilir" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?