banner39

Davutoğlu: Barzani mesajımızı aldı

Erbil'de Mesut Barzani ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Barzani ile görüşme olumluydu. Ortak adımlar atacağız'' dedi.

Irak 01.08.2012, 19:23 02.08.2012, 09:16
Davutoğlu: Barzani mesajımızı aldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'deki son gelişmeleri değerlendirmek üzere Kuzey Irak'a giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani ile bir araya geldi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun da eşlik ettiği Davutoğlu 17.00 sıralarında Erbil'e indi.

Türk heyeti, kuzeydeki bölgesel Kürt yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani tarafından Erbil havaalanında karşılandı.

Bölgesel hükümete ait Beyaz Köşk'te gerçekleştirilen görüşme, gazetecilerin görüntü almasının ardından basına kapalı olarak devam etti.

Davutoğlu, görüşmede Barzani'ye, Suriye'nin birliğinin ve bütünlüğünün korunmasının bölge için taşıdığı önemi ve Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyinde oluşabilecek tehlikeli yapılanmadan duyduğu kaygıları iletti.

Ahmet Davutoğlu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin başkanı Mesut Barzani ile yaptığı görüşmesine ilişkin, ''Türkiye'nin beklentileri çok açık. Kendileriyle bölgeyle ilgili hem vizyonumuzu hem de kaygılarımızı açık bir şekilde paylaştık. Bölgesel yönetim mesajımızı aldı'' dedi.

Bakan Davutoğlu, 'Türkiye'nin Suriye'de Kandilvari bir yapılanmadan endişe duyduğu' mesajının verilip verilmediğinin sorulması üzerine "Mesajı aldırlar." ifadesini kullandı.

Davutoğlu, "Çok kapsamlı görüşmeler yaptık. Suriye başta olmak üzere terörle mücadele konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk." dedi.

Erbil'deki yetkililerle hem vizyonlarını hem de kaygılarını paylaştıklarını ifade eden Davutoğlu, "Tutumumuz net." dedi. Ahmet Davutoğlu, "Birlikte bazı adımların atılması konusunda anlayış birliğimiz var." diye ekledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Barzani ile 3,5 saatlik görüşmesinin ardından Erbil Valisi Nevzat Hadi ile teravih namazını kılmak için Celil El-Hayat Camisi'ne gitti.

Namazın ardından basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Davutoğlu, şöyle konuştu:

''Türkiye'nin beklentilerini çok açık bir şekilde Barzani yönetimine ilettik. Bölgesel yönetimle öncelikle Suriye başta olmak üzere terörle mücadele konularında görüşmeler yaptık. Türkiye'nin beklentileri çok açık. Kendileriyle bölgeyle ilgili hem vizyonumuzu hem de kaygılarımızı açık bir şekilde paylaştık. Birlikte atılacak adımlar üzerine anlayış birliğimiz var. Ayrıca gelecekle ilgili kaygılarımızı da paylaştık. Bölgesel yönetim mesajımızı aldı.''

Davutoğlu, yarın da Erbil'de temaslarına devam edecek.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü