banner39

Davutoğlu, Türkiye'ye döndü

Kuzey Irak'taki temaslarını tamamlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Irak ve Kürt yönetimi ile aramızda Türkmenler dostluk bağı olacak" dedi.

Irak 02.08.2012, 23:03 02.08.2012, 23:03
Davutoğlu, Türkiye'ye döndü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak'ın kuzeyindeki temasları çerçevesinde Erbil kentinde Türkmen guruplarla bir araya geldi.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi tarafından verilen iftar yemeğine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile Türkmen vatandaşlar katıldı.

Burada Türkmen vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılanan Bakan Davutoğlu, Kürt-Türk kardeşliğine işaret ederek beraberliğimizin muhafaza edilmesi için Türkmenler Irak ve Kürt yönetimi ile Türkiye arasında hep bir dostluk bağı olacağını söyledi.

Konuşmasına Kürtçe, ‘Ewar Baş’, ‘İyi geceler’ diyerek başlayan Davutoğlu, beraberliğin muhafaza edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, ‘Sizler burada hep birlikte barış içerisinde yaşadıkça bizde hep kendimiz daha huzurlu hissedeceğiz. Kürtler ile Türkmenlerle aramıza hiç bir fitne giremeyecek. Tek bir aile olarak Türkler ve Kürtler bu bölgede asırlarca yaşadılar. Bundan sonra da yaşayacaklar. Etle tırnak gibi iç içe gecekler. Aramıza hiç bir fitenin girmesine izin vermeyeceğiz. Birilerinin ördüğü duvarlar yok olmuş. Psikolojik duvarlar aşılmış. Aynı geçmişin büyük medeniyetini kuran geçmiş medeniyetin aynısını kuracağız. Birlik beraberliğimizi ve geleceğimizi birlikte inşa edelim. Erbil'i kalkınmış gördüm bunda Türkiye ile Bölgesel yönetim arasında kurulan ilişklerinde payı var.’

Davutoğlu, daha sonar burada beraberinde Neçirvan Barzani ile Erbil Uluslararası Havaalanı'na geçerek Türkiye’ye döndü.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?