Davutoğlu'ndan Irak'ta diplomasi trafiği

Irak'ta Başbakanı El Maliki, Cumhurbaşkanı Vekili Huzai, Başbakan Yardımcısı Mutlak ve Dışişleri Bakanı Zebari ile ikili görüşen Davutoğlu, akşam saatlerinde dini temsilcilerle bir araya geldi

Davutoğlu'ndan Irak'ta diplomasi trafiği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 2 günlük Irak ziyaretinin ilk gününde yoğun bir görüşme trafiği gerçekleştirdi.

Gündüz saatlerinde Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Cumhurbaşkanı Vekili Hudayr Huzai, Başbakan yardımcısı Salih Mutlak ve Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile ikili görüşmelerde bulunan Davutoğlu akşam saatlerinde de dini temsilcilerle bir araya geldi.

Irak Yüksek İslam Konseyi Başkanı Ammar El Hekim ile görüşen Davutoğlu mübarek Muharrem ayında Irak’ta olmaktan dolayı büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Davutoğlu görüşmede Türkiye - Irak ilişkileri ve bölgedeki mezhep çatışmalarını engellemek için iki tarafın yapabilecekleri üzerinde görüştüklerini kaydetti.

Daha sonra İmam Kazımî camisini ziyaret eden Davutoğlu, burada Şii Vakfı Başkanı Salih El Heydari ile bir araya geldi. Davutoğlu, daha sonra İmam-ı Azam Ebu Hanife’nin türbesini ziyaret ederken burada da Sunni Vakfı Başkanı Ahmet Abdülgaffur Es-Samarai ile görüştü.

Davutoğlu, son olarak Bağdat’taki Türk büyükelçiliğinde Türkmenleri kabul etti. Yoğun temaslarına yarın da devam etmesi beklenen Davutoğlu, Necef ve Kerbela'yı ziyaret edecek.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2013, 08:38
banner53
YORUM EKLE

banner39