banner15

DEAŞ'ın tünel kazma makinası bulundu

Başika kasabasından 3 kilometre mesafedeki Küçük Tezherab köyünde DEAŞ'a ait tünel kazma makinası bulundu

DEAŞ'ın tünel kazma makinası bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul'un çevre bölgelerinde nasıl derin ve uzun tüneller kazdığını ortaya çıkaran el yapımı makinalar bulundu. 

Musul'un kuzeydoğusundaki Başika kasabasından 3 kilometre mesafede kısa bir süre önce Peşmerge güçleri tarafından geri alınan Küçük Tezherab köyünde, DEAŞ'ın geride bıraktığı tünel kazmada kullanılan özel ekipmanlara rastlandı.

Elektrikle çalışan makina, baş kısmında kesici demirler ve taşınabilir olmasından dolayı örgütün kısa bir süre içerisinde köylerin altında uzun tüneller kazabilmesine imkan sağlıyor. 

Küçük Tezherab köyündeki Peşmerge Komutanı Mam Cafer, açıklamada, "Örgüt mensupları kısa bir süre içerisinde uzun tüneller kazmak için elektrikle çalışan özel bir makina yapmışlar." ifadelerini kullandı. 

DEAŞ'ın kazdığı tünellerin geçiş noktalarının genellikle evlerin içerisinde olduğunu aktaran Cafer, "Örgüt üyeleri köydeki evlerin farklı odalarında 3 veya 4 metre derinliğinde bir çukur kazdıktan sonra, kendileri tarafından yapılan tünel kazıcı makinayı o çukura monte edip, 100 metreye kadar uzanan tüneller açmışlar." dedi.  

Tünellerin kazıldığı evlerin duvarlarında, bu işi üstlenen kişilerin isimlerinin yazıldığı görülüyor. 

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2016, 16:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35