banner39

Devlet bankasından çalınan paranın bir kısmı daha geri alındı

Irak hükümeti, devlet bankasından çalınan 2,5 milyar doların bir kısmının daha iadesinin sağlandığını duyurdu.

Irak 11.12.2022, 17:21
Devlet bankasından çalınan paranın bir kısmı daha geri alındı

Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Genel Vergi Dairesine ait 2,5 milyar dolarlık mevduatın iadesine ilişkin yeni gelişmelere yer verildi.

Açıklamada, ilgili komisyonların çalışmaları sonucu 134 milyar 455 milyon dinarın (yaklaşık 92 milyon dolar) daha devlete iade edildiği belirtildi.

Böylece, toplam iadenin 317 milyar 535 milyon dinar (yaklaşık 217 milyon dolar) olduğu ifade edildi.

Açıklamada, yolsuzlukla mücadeleyi önceleyen hükümet programı çerçevesinde paraların iadesi ve aranan şahısların takip operasyonlarının Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani'nin doğrudan gözetiminde yürütüldüğü kaydedildi ancak ayrıntı paylaşılmadı.

Irak'ta 16 Ekim'de Genel Vergi Dairesine ait 2,5 milyar dolarlık mevduatın bir devlet bankasından çalındığı iddia edilmişti. Maliye Bakanlığı, iddialara ilişkin inceleme başlatılması için Şeffaflık Kurumuna resmi yazı göndermişti.

Şeffaflık Kurumundan yapılan yazılı açıklamada, konu hakkında inceleme başlatıldığı ve meselenin yargıya taşındığı bildirilmişti.

İçişleri Bakanı Osman Ganimi, 26 Ekim'de yaptığı açıklamada, olayın zanlılardan Nur Zuheyr'in özel bir uçakla yurt dışına kaçmak isterken havalimanında özel olarak görevlendirilen bir güç tarafından yakalanarak tutuklandığını belirtmişti.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?