banner39

El Sadr Maliki'ye destek verecek

Şii lider Mukteda El Sadr'ın üç yardımcısı mecliste Maliki'nin hükümetine destek vereceklerini açıkladı

Irak 01.10.2010, 14:19 01.10.2010, 14:19
El Sadr Maliki'ye destek verecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak'ta Şii din adamı Mukteda El Sadr'ın yardımcıları, parlamentoda etkili gücü bulunan siyasi bloklarının, Başbakan Nuri El Maliki'nin Şii ağırlıklı ittifakını desteklemeye karar verdiğini bildirdi.

El Sadr'ın üç yardımcısı, mart ayında düzenlenen genel seçimlerin ardından 7 aydır bir hükümetin kurulamadığı ülkede, siyasi tıkanıklığı giderebilecek bu adımın bugün resmen açıklanacağını kaydetti.

Irak'ta siyasi bir gruba liderlik ederken, 2007'den bu yana İran'da yaşayan El Sadr, Maliki'nin iktidarda kalmasına karşı çıkıyordu.

Sünnilerin büyük oranda desteklediği eski Başbakan İyad Allavi liderliğindeki Irakiye İttifakı, 7 Marttaki genel seçimleri az farkla kazanmıştı. İttifak, 325 sandalyeli mecliste 91 milletvekili çıkarmıştı. Başbakan Nuri El Maliki'nin Hukuk Devleti ittifakı, Allavi'nin koalisyonu karşısında 2 sandalye az kazanarak seçimden ikincilikle çıkmış, meclise 89 milletvekili göndermişti. Hiçbir parti ya da blok, hükümet kurmak için 163 milletvekili çoğunluğuna ulaşamamıştı.

Eski Başbakan Allavi, El Maliki liderliğinde herhangi bir koalisyonda yer almayacağını açıklamıştı. Allavi önceki gün uluslararası bir ajansa yaptığı açıklamada, lideri olduğu Irakiye İttifakı'nın listesinin seçimi kazandığını ve bu duruma aykırı herhangi bir oluşumun anayasaya aykırı ve antidemokratik olacağını ifade etmişti.

El Sadr ile Allavi son günlerde Şam'da temaslarda bulunurken, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, önceki gün yaptığı açıklamada, "Şam'ın, Iraklıları şu anki krizden çıkaracak, parlamentodaki bütün güçleri biraraya getirecek bir ulusalbirlik hükümetinin kurulmasına katkıda bulunacak bütün (koalisyon) anlaşmaları destekleyeceğini" açıklamıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü