banner15

1 milyon 800 bin kişi Kerbela'da

Irak Sınır Kapıları Kurumu Başkanı Erbain törenleri münasebetiyle ülkeye giriş yapan yabancı ziyaretçi sayısına ilişkin 1 milyon 800 bin rakamı açıkladı

1 milyon 800 bin kişi Kerbela'da

Irak Sınır Kapıları Kurumu Başkanı Kazım Erbain törenleri için 1 milyon 800 bin yabancı ziyaretçinin Kerbela'ya giriş yaptığını açıkladı.

Başta İran olmak üzere birçok ülkeden ziyaretçilerin Irak'a geldiğini kaydeden Akabi, "Erbain için 1 milyon 800 bin yabancı ziyaretçi Kerbela'ya giriş yaptı. Bunlardan Arap asıllı olanlar 79 bin 171, İranlılar dışındaki yabancılar ise 128 bin 799 kişi. Geri kalanlar da İranlı ziyaretçilerden oluşuyor." diye konuştu.

Erbain nedir?

Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ile beraberindeki 72 kişinin, 10 Ekim 680'de (Hicri 10 Muharrem 61) Kerbela şehrinde şehit edilişi, her sene Aşura Günü'nde anılıyor. Hicri takvime göre Aşura Günü'nden 40 gün sonrasında yapılan anma etkinliklerine Erbain (Kırkıncı Gün) törenleri adı veriliyor.

Türkiye ile Ovaköy Sınır Kapısı

Türkiye ile Ovaköy Sınır Kapısı'nın açılması durumuna ilişkin bir soru üzerine Akabi, şunları söyledi:

"Türkiye ile yeni sınır kapısı konusundaki görüşmelerimiz eskiye dayanıyor. Bunun için kurulan komiteye başkanlık ettim. Yeni sınır kapısı Duhok'tan mı yoksa Musul'dan mı geçecek gibi 4 ayrı alternatif bulduk ve bunu eski Başbakan Haydar el-İbadi'ye ilettik. Halen bu konuda cevap bekliyoruz." 

Akabi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) sınır kapılarının idaresinin merkezi yönetimin kontrolünde olmadığını belirterek, söz konusu sınır kapıların kontrolünün Bağdat'a geçmesi için yeni hükümetin atması gereken adımlar olduğunu söyledi.

YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35