banner39

Erbil - Bağdat gerginliği artıyor

Gerginlik sebebiyle peşmergelerle Irak askerleri tetikte beklerken gerilim ekonomik gelişmeleri de etkiliyor

Irak 14.12.2012, 13:35 14.12.2012, 15:09
Erbil - Bağdat gerginliği artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta Bağdat ile Erbil arasındaki gerilim sürüyor. Kerkük etrafındaki tartışmalı bölgelerde peşmerge ve Irak askerinin eli tetikte... Taraflar arasındaki müzakerelere de devam ediliyor.

Irak'ta peşmerge ve Irak askerleri arasında 16 Kasım'da çatışma çıkması ile başlayan gerginlik bitmiş gibi görünse de devam ediyor. Başta Kerkük çevresi olmak üzere tartışmalı bölgelere sevk edilen birlikler hâlâ alarm halindeki bekleyişlerini sürdürüyor. Kerkük - Erbil otoyolu gibi, Kerkük - Bağdat otoyolu kenarında da ekstra kontrol noktaları kurulmuş durumda... Yetkililer buralarda çekim yapılmasına izin vermiyor ama otoyolun etrafındaki dağlık bölgelerdeki tanklar gözle görülebiliyor.

Askerî gerilim devam ederken siyasetçiler de çözüm arayışını sürdürüyorlar. Irak meclis başkanı Usame Nuceyfî çözüme varılması için Erbil ve Bağdat'ta temaslar gerçekleştirdi. Nuceyfî, Irak askeri ve peşmergenin tartışmalı bölgelerden çekilmesi, bunun yerine mahallî kuvvetlerden oluşan bir birliğin bölgede görev yapmasını teklif ediyor. ABD'nin Bağdat büyükelçisi ve BM'den yetkililer de Malikî ve Barzanî ile temaslarını sürdürüyor.

Bu hafta başında Bağdat'ta bir peşmerge delegasyonu ile başbakan Nuri el Malikî bir araya geldiler. Görüşmenin müspet geçtiği ve bir anlaşmaya varılabileceği belirtiliyor. Ancak yetkililer temkinli olmayı elden bırakmıyor. Zira geçtiğimiz haftalarda yine Bağdat'ta iki tarafın anlaşmaya vardığı duyurulmuş, ardından bu haberler inkâr edilmişti.

BENZİN FİYATLARI YÜKSELİYOR

Bağdat ve Erbil arasında bir süredir devam eden sıkıntılı vaziyet, Kuzey Irak'ın petrol üretimine de darbe vuruyor. Petrol üretiminde yaşanan meseleler ise, Kürt bölgesinde benzin fiyatlarının fırlamasına da neden oluyor. Sadece bir hafta içerisinde benzine yüzde 35 oranında zam geldi.

Bölge halkı ani zamlar karşısında hem şaşkın hem kızgın... Benzinciler de zamlardan sonra satışlarının aniden düştüğünü söylüyorlar. Yetkililer problemlerin çözülmesinin zaman alabileceğini söylerken, benzin bir süre daha el yakmaya devam edecek gibi görünüyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?