banner39

Erbil heyetinin ABD'de bağımsızlık turu

Kuzey Irak'ta bağımsız bir Kürt devleti için Washington'a çıkarma yapan Erbil temsilcileri, bağımsızlık komusunda Amerikalı yetkilileri ikna etmeye .alışıyor.

Irak 05.07.2014, 10:58 05.07.2014, 11:41
Erbil heyetinin ABD'de bağımsızlık turu

Irak'ın Kürt yönetiminin bağımsızlık talepleri  konusunda ABD tarafına ikna etmeye çalışlıyor. Kürt Bölgesel Yönetimi'nden iki önde gelen yetkilinin ABD başkentinde gerçekleştirdiği görüşmeler, Washington'da "etkileyeci" bulundu. 

Kürt Bölgesi'nden Fuad Hüseyin ile Falah Mustafa Bakır, üç gündür Washington'da dışişleri bakanlığı, Beyaz Saray ve Kongre yetkilileri ile temaslarda bulunuyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin özel kalem müdürü olan Hüseyin ile bölgenin "gölge dışişleri bakanı" Bakır, Bağdat'ın değişmemesi halinde "Irak Kürt Bölgesi'nin bağımsızlık ilan edebileceğini" hem ABD yetkilileriyle hem deKongre'nin üyeleriyle yaptıkları toplantılarda dile getirdi.

Çarşamba günü ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşen Fuad Hüseyin, "Beraber yaşayamıyorsa boşanacağız demektir. Şu anda yaşanan gerçek budur." ifadelerini kullandı.

ETKİLEYİCİ BULUNDULAR

Beyaz Saray yönetimi bugüne kadar Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması yönünde görüş bildiriyordu. Ancak bu görüşte değişikliklerin sözkonusu olduğu gözleniyor. 

Üst düzey bir Amerikalı yetkili, Kürt Bölgesi'nden Fuad Hüseyin ile Falah Mustafa Bakır'ın "Erbil'in düşüncelerini oldukça iyi sunduklarını ve kendilerini iyi anlattıklarını" söyledi. Konuyla ilgili konuşan Kürt kaynaklar da "Washington değişiyor" ifadesini kullandı. Mustafa Bakır ise ABD'nin resmi açıklamalarından çok "içeriğe bakılması" gerektiğini savundu ve "Sadece ABD değil Avrupa ve Ortadoğu'da pek çok ülke Kürdistan bölgesini daha iyi karşılıyor" diye konuştu.

Kaynak: HaberTürk

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?