banner39

Erbil için tek çözüm Maliki'nin gitmesi

Talabani'nin istifa resti iddiasıyla yle alevlenen çekişme sürerken, Erbil tek çözümün Başbakan Maliki’nin gitmesi olduğunu düşünüyor...

Irak 25.05.2012, 12:23 25.05.2012, 14:28
Erbil için tek çözüm Maliki'nin gitmesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak’ta merkezî hükümet ile Kürt yönetimi arasındaki gerilim, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin, önceki gün Kürdistan lideri Mesud Barzani’ye istifa mektubunu sunduğu iddiasıyla yükselmişti.

Gerilimdeki bugünkü perde ise Bölgesel Kürt Yönetimi'nin, Maliki'yi sınırlarına savaşçı güçler konuşlandırmakla suçlaması oldu. Erbil, Maliki’nin Baasçı oldukları iddiasında bulunduğu 280 komutanı üst düzey görevlere atadığı açıklamasıyla da Bağdat'ı iyice kızdıracak yeni bir adım daha attı.

Önümüzdeki günlerde Kürt Yönetimi ile merkezî hükümet arasında daha büyük bir restleşmenin yaşanabileceği bildiriliyor.

Irak’ta, hem Kürt yönetimi hem de meclisteki Sünni El Irakiye ve Şii Sadr gruplarının Maliki’yi kişisel olarak iktidarda bırakmak istemediği, ancak Irak Başbakanı’nın ise iktidarda kalmak için Mesud Barzani ile anlaşmaya çabalayacağı da iddialar arasında.

Öte yandan, Hukuk Devleti İttifakı, Başbakan'ın parlamento çatısı altında ve oy çokluğuyla güvenoyu alması gerektiği açıklaması yaparak Maliki'yi sıkıntıya sokacak bir açıklama yaptı. Mukteda Sadr'dan ise, Maliki'nin başında bulunduğu Ulusal İttifak'a yönelik bir uyarı geldi. Sadr, "Ulusal İttifak, Maliki’ye alternatif bulmakla sorumludur" ifadesini kullandı.

Sadr'ın Irak siyasetinde bir başka adımı ise kıyafetlere yönelik oldu. Kendisinin de tüm vekil ve bakanları kravatlı olan Sadr, "Kravat takmak mekruhtur, kravat Batı giysisidir" şeklinde fetva verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?