banner39

Erbil'de İslam'a hakarete protesto

Erbil'de Allah'a ve Hz. Muhammed'e hakaretler içeren bir yazı yayımlayan dergi binlerce kişinin katılımıyla protesto edildi

Irak 09.05.2012, 10:45 09.05.2012, 13:15
Erbil'de İslam'a hakarete protesto

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Erbil'de binlerce kişi, Allah'a ve Hz. Muhammed'e hakaret içeren bir yazıya yer veren Çirpe isimli dergiyi düzenledikleri gösteri ile protesto etti.

Erbil meydanındaki parlamento binası önünde sakin başlayan gösteride güvenlik güçlerinin sert müdahalesi nedeniyle arbede çıktı.

Eylemcilerin dağılması yönünde yapılan uyarılara aldırmayan bir grup göstericinin Erbil sokaklarına dağılarak gösteriye devam ettiği belirtildi. Bu arada göstericilerin parlamento binasına taş atması nedeniyle bazı kişilerin yaralandığı bildirildi.

Dergide yer alan "Allah'ın kızları" adlı makalede Allah'a hakaret edildiği gerekçesiyle binlerce kişi, dün öğlen saatlerinde Erbil'de sokaklara çıktı.

Bu arada bazı göstericilerin bir birahaneye ve televizyon stüdyosuna saldırdığı bildirildi. Zağros TV'ye ait stüdyoların geniş çaplı hasar gördüğü iddia ediliyor. Parlamento binası önünde toplanan kalabalığın parlamento bişnasını da taşladığı öne sürülüyor.

Erbil'de haftalık olarak yayınlanan Çirpe dergisinin son sayısında yer alan bir yazıda Allah'a ve Hz. Muhammed'e hakaret içeren ifadelere yer verilmesi üzerine, derginin başyazarı Hemin Ari önceki gün tutuklanmıştı. Irak Bölgesel Kürt yönetimi yasasına göre kutsal değerlere hakaret suçu 10 yıla kadar hapisle cezalandırılıyor.

VALİDEN GÖSTERİCİLERE TEPKİ

Erbil Valisi Nevzat Hadi, televizyon ve gazetelere konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yapılanların kabul edilemez olduğunu belirterek, olay çıkaranların Parlamentoya saldırmak ve bazı özel yerleri yakmak suçundan mahkemeye çıkarılacağını söyledi.

Bir çok yerin hedef olduğunu kaydeden Vali Hadi, "Resmi izin alınmadan yapılan eylemde, Parlamento binasına ve Aile Kulübü Awez, Otel, Vya Royal ve Zagros televizyonuna saldırı düzenlenmiş" dedi.

Vali Nevzat Hadi, olayların Irak başbakanı Nuri El Maliki'nin Kerkük'e geldiği gün çıkmasına da dikkat çekerek, "Irak Başbakanı Nuri Maliki, Kürt bakanların boykot ettiği bakanlar kurulu toplantısını yapmak üzere Kerkük'te bulunuyordu. Bu nedenle bugün yaşananlar manidardır" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?