banner39

Erbil'de, 'Musul'u kurtarma' buluşması

IKBY Başkanı Barzani, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuceyfi ve Musul Valisi Esil Nuceyfi, Musul'u kurtarma planını görüşmek üzere Erbil'de bir araya geldi

Irak 06.03.2015, 12:01 06.03.2015, 12:04
Erbil'de, 'Musul'u kurtarma' buluşması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta IŞİD'in kontrolündeki Musul'u geri almaya yönelik hazırlıklar devam ederken Erbil'de dikkati çekici bir toplantı yapıldı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile Sünni liderler Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi ve kardeşi Musul Valisi Esil Nuceyfi bir araya geldi.

Barzani'nin resmi konutunda basına kapalı gerçekleşen görüşme ile ilgili IKBY Başkanlığının resim internet sitesinde bir açıklama yayımlandı.

Açıklamaya göre görüşmede "Musul'u kurtama planı ve operasyonda Peşmergenin üstleneceği rol" ele alındı. Barzani ve Usame Nuceyfi, IŞİD'in Irak'tan püskürtülmesi ve ekonomik krizden çıkılması için tüm siyasi tarafların ortak hareket etmesi noktasında hemfikir olduklarını dile getirdi.

Barzani, IŞİD'in elindeki bölgelerin kurtarılması için ordu birliklerinin birlikte hareket etmesinin önemine dikkati çekti. Usame Nuceyfi de, Peşmerge güçlerinin, IŞİD'e karşı elde ettiği başarılardan dolayı Barzani'yi tebrik ederek, IŞİD'in Musul'da da bozguna uğramasını temenni ettiğini ifade etti.

Irak'ta IŞİD'in 10 Haziran'da Musul'u ve ardından diğer bazı bölgeleri ele geçirmesiyle başlayan çatışmalar devam ediyor. Şii milislerin de içerisinde yer aldığı Irak ordusuyla Peşmerge güçleri, IŞİD'in elindeki toprakları kurtarmak için operasyonlar düzenliyor. ABD'nin öncülüğündeki koalisyon güçleri de Irak ordusuna havadan destek veriyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?