banner39

banner35

Erbil'de patlama: İkisi Türkiye vatandaşı üç kişi öldü

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Erbil kentinin Ankawa semtinde ABD Başkansolosluk binasının yakınında patlama meydana geldi. Patlamada ikisi Türk vatandaşı üç kişi öldü

Irak 17.04.2015, 19:23 20.04.2015, 16:59
Erbil'de patlama: İkisi Türkiye vatandaşı üç kişi öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentinin Ankawa semtinde bulunan Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Başkonsolosluk binasının yakınında gerçekleştirilen bomba saldırı sonuncunda 3 kişi öldü, 5 kişi yaralandı. Ölenlerden ikisi Türk vatandaşı.

Ankawa Polis Müdürü Celal Habip, yaptığı açıklamada, "İntihar saldırısında ilk belirlemelere göre 3 şehidimiz ve 5 de yaralımız var" dedi.

Habip, patlamanın yabancıların sık uğradığı bir kafeteryanın önünde meydana geldiğini belirterek, ölen ve yaralananların arasında yabancı vatandaşların olabileceğini belirtti.

Bölgedeki Ankawa Caddesi'nde bulunan ve Türklerin işlettiği Nili isimli kafeteryada büyük hasar oluştu. Burada oturmakta olan bazı kişilerin vücudunda ağır yanıklar oluştu. Hayatını kaybedenler arasında Türkiye vatandaşı olma ihtimali yüksek. Nili Kafe'nin çalışanlarından Ahmet Husra, "hayatını kaybedenlerden biri Türkiyeli" diye konuştu.

Erbil Devlet Hastanesi yetkililerinden edinilen bilgilere göre de yaralılar arasında bir Türk ve bir ABD vatandaşı bulunuyor. Türk vatandaşının hafif yaralı olduğu, ABD vatandaşının ise durumunun henüz bilinmediği kaydedildi.

Bu arada yaşamlarını yitirenlerin vücutlarının tamamen yanmış olması nedeniyle kimliklerinin henüz tesbit edilemediği belirtildi.

Irak'ın diğer bölgelerine göre daha güvenli olmasıyla bilinen Erbil'de valilik binasına 19 Kasım 2014'te düzenlenen "intihar saldırısında" 5 kişi ölmüş 29 kişi de yaralanmıştı.  

29 Eylül 2013'te ise "genel asayiş" olarak da adlandırılan Emniyet Genel Müdürlüğü binasına düzenlenen bombalı saldırıda 7'si polis, 6'sı intihar eylemcisi 13 kişi ölmüş, 50 kişi yaralanmıştı.

IKBY Emniyet Müdürlüğü, saldırının DAEŞ militanlarınca düzenlendiğini ve faillerin yakalandığını duyurmuştu.

İKİ TÜRK VATANDAŞI ÖLDÜ

Hayatlarını yitiren 2 kişinin vücutlarının büyük ölçüde yanmış olması nedeniyle kimlik tespitlerinin yapılmadığı kaydedildi. Erbil’deki Rızgari Hastanesi’nin morgunda DNA testi için bekletilen kişilerin hangi uyrukta oldukları da bilinmiyordu. Ancak, bölgede iş yapan Mardin nüfusuna kayıtlı 2 kişiye ulaşılmadığı belirtildi. 8 yaralıdan üç kişinin Türk oldukları ve yaralarının hafif olduğu öğrenilirken Rızgari Hastanesi’nin morgundaki cenazelerin olaydan sonra ulaşılamayan S. Ş. ve B. Ö. olmalarından endişe ediliyor. Daha sonra ise ölenlerden ikisinin Türk olduğu açıklandı.

TÜRKİYE KINADI

Dışişleri Bakanlığı, Erbil'de düzenlenen ve 2 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği belirtilen terör saldırısını kınadı.

Dışişleri Bakanlığı'dan yapılan açıklamada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) merkezi Erbil'de akşam saatlerinde gerçekleştirilen bombalı saldırıda IKBY makamlarının ilk açıklamalarına göre iki kişinin hayatını kaybettiği, en az 10 kişinin de yaralandığının üzüntüyle öğrenildiği belirtildi.

"İlk bulgulara göre hayatını kaybeden iki kişinin Türk vatandaşı olduğu yetkililerce ifade edilmiş, DNA testiyle kimlik tespiti çalışmalarının sürdüğü bildirilmiştir. Yaralananlar arasında olduğu öğrenilen beş vatandaşımız Erbil Başkonsolosluğumuz yetkilileri tarafından tedavi gördükleri hastanelerde ziyaret edilmişlerdir" ifadesine yer verilen açıklamada, Türkiye'nin yaralananların tedavisi dahil her türlü desteği sunabileceğinin IKBY makamlarına iletildiği ifade edildi.

 Türkiye'nin, terörle mücadelesinde tüm unsurlarıyla Irak halkının yanında olmaya devam edeceği kaydedilen açıklamada, "Irak'ın ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin huzur istikrarını hedef alan bu menfur terör eylemini şiddetle kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifa diliyoruz" denildi.

ABD'DEN KINAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf de yaptığı yazılı açıklamada, Erbil’deki ABD Konsolosluğu dışında bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda masum insanların hayatını kaybettiğini belirtti. ABD olarak bu saldırıyı kınadıklarını ifade eden Harf, kurbanların ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dileğinde bulundu.

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?