Erbil'de sokak çocuklarından sergi |VİDEO

Erbil'de kültür sanat alanında önemli etkinliklere imza atan Şanidar Galeri bu hafta özel bir sergiye ev sahipliği yaptı. Bir yardım kuruluşunun düzenlediği sergide sokak çocuklarının yaptığı resimler ve el işleri sergilendi

Erbil'de sokak çocuklarından sergi |VİDEO

Erbil Şanidar galeri bu hafta önemli bir sergiye ev sahipliği yaptı. Ancak sergilenen resimler, el işleri ve objeler bu kez usta sanatçıların elinden değil, geçimini sokaklarda çalışarak kazanan çocukların elinden çıktı.

150 ÇOCUĞA 3 AYLIK EĞİTİM

Rwanga Yardım Derneği'nin başlattığı proje ile okula gitmeyen ve sokaklarda çalışan 150 çocuk 3 aylık eğitim aldı. 10'a yakın öğretmen çocuklara resim, el işi gibi konularda ders verdi. Bu eğitim sırasında hazırlanan eserler ise Şanidar Galeri'de düzenlenen sergi sayesinde Erbilliler ile buluştu.

Rwanga derneği bu eğitim sayesinde çocukları okula dönmeye teşvik ediyor. Dernek yetkilileri ise açılış gününe gösterilen ilgiden memnundu. Sergi sokak çocuklarının ve sığınmaevindeki kadınların yeteneklerini göstermek için açıldı. Rwanga Derneği 3 aylık bir kurs düzenledi.

“CESARETLENDİRMEK İÇİN”

Dernek yöneticileri bu eğitimi verirken, aralarında çok yetenekli çocukların ve kadınların olduğunu fark ettiklerini ve onları daha fazla eser yaratmak için cesaretlendirdiklerini söylediler. Bunun çok kolay bir iş olmadığını söyleyen dernek yöneticileri, “Ama ekibimiz sayesinde çok yaratıcı bir proje düzenlendi. Bugün burada gördüğünüz her şey bu kişiler tarafından meydana getirildi.”

ÇOCUKLAR ÇALIŞMALARINI SERGİLEDİ

Projeye katılan çocuklar da yaptıkları resimlerin sergilenmesinden dolayı heyecanlıydı. Sergide çalışması bulunan Meryem, şöyle konuştu: “Benim ismim Meryem. Bu gördüğünüz resimleri ben yaptım.”

Çalışması sergilenen bir diğer çocuk ise şu ifadeleri kullandı: “Ben Hasan. Bu resimleri hocamızla beraber yaptık. Şimdi de satılması için geldik.”

SIĞINMAEVİ KADINLARI EL İŞLERİ YAPTI

Sergide sadece resimler değil nakışlarla süslenmiş aynalar, mendil kutuları ve sepetler de yer aldı. Aynı zamanda sığınma evlerinde yaşayan kadınların yaptığı elişi eserleri de sergilendi.

Rwanga Derneği'nin bu sene düzenlediği serginin teması “Çocukların Hayali, Kadınların Umudu”. Sokak çocukları ile sığınevinde yaşayan kadınlar bir araya gelerek bu sergi için çeşitli resimler ve el işleri yaptılar. Yoğun bir kalabalık bu el işi çalışmaları görmeye geldiler.

Satışa sunulan eserlerin tamamı hayırsever bir vatandaş tarafından satın alındı. Elde edilen gelir ise zor durumda olan çocukların ailelerine bağışlanacak.

 

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2014, 10:22
banner53
YORUM EKLE

banner39