banner15

Erbil'deki silah tamircilerinin tezgahları boş kalmıyor

Irak'ta devam eden "Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu" nedeniyle Erbil'deki silah tamircilerinin tezgahları boş kalmıyor

Erbil'deki silah tamircilerinin tezgahları boş kalmıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Savaş ve çatışmaların bir türlü son bulmadığı Irak'ta seksenli yıllarda yaklaşık sekiz yıl süren İran-Irak Savaşı, ardından yaşanan Birinci ve İkinci Körfez Savaşı ve son olarak da DEAŞ'ın Haziran 2014'te Musul'u ele geçirmesi ile yeniden başlayan çatışma ortamı silah tamirciliğini ülkedeki en geçerli mesleklerden biri haline getiriyor.

Bölgede devam eden çatışmalar nedeniyle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentindeki silah tamir ve bakımı yapan ustaların elleri hiç boşalmıyor. Erbil'deki tarihi kalenin yanında yer alan pazarda, silah tamirciliği ve satıcılığı yapan dükkanlarda her türlü silaha ve parçasına rastlamanın mümkün olduğu görülüyor. Bölgede özellikle DEAŞ'a karşı yürütülen operasyonlardan sonra, silah satan ya da tamir ve bakımı yapan tezgahlardaki hareketlilik dikkati çekiyor.

Kentin tarihi kalesinin hemen yanındaki çarşının zemin katında küçük silah tamir dükkanına sahip "Bahtiyar Usta" olarak tanınan Bahriyar Sadreddin Aziz, Peşmerge'nin çatışmalarda bozulan silahlarını elden geçirdiklerini söylüyor.

Girişi ve tüm duvarlarında çoğunlukla Rus yapımı otomatik ve yarı otomatik silahlar ile tabancıların bulunduğu küçük dükkanında soruları cevaplayan Bahtiyar usta, silah tamir ve bakım mesleğini babasından öğrendiğini, 1980'den bu yana açık olan dükkanında son zamanlarda neredeyse hiç boş kalmadığını söyledi.

Ülkenin yaklaşık kırk yıldır savaş ve çatışma ortamında olduğunu dolayısıyla burada silah ustalarının ekmeksiz kalmadığını ifade eden Bahtiyar usta, "Ülkemin sürekli savaş içerisinde olmasından tabii memnun değilim. Ancak tek geçim kaynağımız olan bu mesleği de icra etmek zorundayız." dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2016, 13:52
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48