banner39

Erbil'deki Türkmen Evi yeniden açıldı

Erbil'de 10 yıldır kapalı bulunan Türkmen Evi, tamir edilerek yeniden açıldı, başta dil kursu olmak üzere faaliyetlerine başladı

Irak 10.09.2013, 17:00 10.09.2013, 17:00
Erbil'deki Türkmen Evi yeniden açıldı

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin başkenti Erbil'deki Türkmen kültür evi 10 senelik uzun bir aradan sonra yeniden faaliyete geçti.

Türkmen kültürünü yaşatmayı ve ilerletmeyi hedefleyen merkezin yaklaşık 10 yıl aradan sonra yeniden faaliyete geçmesinde Türkmen Kültür Sanat Genel Müdürü Geylan Altıparmak'ın büyük katkısı bulunuyor. Geylan Altıparmak "Türkmen evi aslında zaten vardı ama 10 senedir kapalıydı burası. 10 sene kapalı olan evin ilk etapta tamiratına başlandı. Bizim faaliyetlerimiz de vardı. Burada biz Türkmenler var olmak için adetlerimizi yaşatmak durumdayız. Türkmenler burada Kürtlerle yüzyıllardır birlikte barış içinde yaşadılar. Şimdi bu barışa gölge düşürmek isteyenler çeşitlilikleri, farklılık olarak sunarak aramızı açıyorlar. Biz bütün bunlara rağmen Türkmenlere has kültürleri dile getirip devam ettiriyoruz" dedi.

Erbil'in merkezinde yer alan Türkmen evi geniş bir alan üzerinde kurulu. İki bahçesi, bir futbol sahası ve konferans salonu bulunan kültür evinin amacı, Türkmenlerin geleneklerini geleceğe taşımak. Türkçe kurslarının da açıldığı Türkmen evinde kursları da Türkmen Kültür Ve Sanat Genel Müdürü Geylan Altıparmak veriyor. Ücret talep edilmeyen kurslardaki öğretimden, talebeler oldukça memnun. Öğrenciler, "Burada çok şey öğrendik. Öğretmenlerimiz çok iyi. Bize Türkçe'nin yanı sıra yardımcı olacak başka şeyler de öğrettiler. Aramızda ilkokulu Türkiye'de okuyanlar da var. Ama şimdi Türkçe'yi daha fazla ve daha iyi şekilde öğrenmek istedikleri için buradalar. Burada da çok Türk şirketi var. Bu yüzden Türkçe'nin ileride çok işimize yarayabileceğini düşünüyoruz" dediler.

Türkmen evi faaliyete geçer geçmez yardım kampanyaları da başlattı. Geçtiğimiz hafta içerisinde Türkmen evinde toplanan erzak, ev eşyası gibi çeşitli malzemeler Kürt bölgesine sığınan Suriyeli mültecilere ulaştırıldı.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?