banner15

Felluce'de 19 bölge IŞİD'den alındı

Felluce'deki operasyonda Irak ordusu ve milis güçler IŞİD'e karşı ilerlerken Sistani ve İbadi, sivillerin güvenliği için uyarı yaptı

Felluce'de 19 bölge IŞİD'den alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta ordu birliklerinin, ülkenin batısındaki Enbar iline bağlı Felluce'nin IŞİD'den alınması hedefiyle üç gündür devam eden operasyon kapsamında 19 bölgede kontrolü yeniden sağladığı bildirildi. 

Irak devlet televizyonunun içişleri ve savunma bakanlıklarının açıklamalarına dayandırdığı haberde, ordu, terörle mücadele güçleri, polis, Haşdu Şabi ve aşiret birliklerinden oluşan ortak güçlerin, Felluce'nin IŞİD'den alınması hedefiyle çeşitli bölgelerde operasyonlar düzenlediği belirtildi.

Üç gün önce başlayan operasyonlar kapsamında Felluce'nin batısı ile el-Kerme'nin güneyinde yer alan, Es-Subeyhat, el-Heşabi, el-Lifiyye, Mahazin el-Kerame, el-Buude, Cemile, el-Buhadid, en-Nasır ile çimento, şeker, zeytin ve şampuan fabrikaları bölgelerinde kontrolün yeniden sağlandığı ifade edilen açıklamada, ayrıca Felluce'nin doğusundaki, Kerme belediye meclisi, Nayid Ulya, el-Luheyb, es-Sahva, el-Buayid, el-Harariyyet ile kuzeyindeki es-Secer ve el-Buşcel geçiş noktasında da ordu birliklerinin kontrolü sağladığı kaydedildi. 

IŞİD militanlarını bölgede abluka altına almak için operasyonların ilk üç günde, Felluce'nin çevre bölgelerinde yoğunlaştığı aktarıldı. 

Felluce'deki IŞİD birliklerini hedef alan havadan ve karadan operasyonlar düzenlendiği kaydedilen açıklamada, çatışmalarda sivillerin de öldüğü belirtildi. 

Kerme Kaymakamı Ahmed ed-Duleymi ise IŞİD'in Felluce ve Kerme'de yaklaşık 400 aileyi abluka altında tuttuğunu söyledi. 

Enbar ili güvenlik komitesi üyesi Raci' Berekat ise Felluce'deki operasyonlarda aşiretlere bağlı bir alayın komutanı Münir Saray el-İsavi'nin öldüğünü kaydetti. 

SİSTANİ’DEN UYARI

Iraklı Şiilerin dini otoritesi Ayetullah Ali es-Sistani, operasyon sırasında sivillerin güvenliğini sağlamaya çağırdı.

Sistani'nin temsilcisi Abdulmehdi el-Kerbelayi, yayınladığı yazılı açıklamada, "Merci Seyyid Sistani, cihadın temel prensiplere uyulmasını istedi. Cihadın genel prensip ve usulü var, buna Müslüman olmayanlarla muamelede bile riayet etmek gerek." ifadesine yer verdi.

"HAŞDİ ŞABİ, FELLUCE'YE GİRMEYECEK"

Öte yandan Şii milis gücü Bedir Güçleri lideri Hadi el-Amiri de yaptığı açıklamada, Haşdi Şabi'nin sadece Felluce'yi kuşatma operasyonunda yer alacağını ve Felluce'ye girmeyeceğini belirtti.

Irak güçleri, Enbar'a bağlı Felluce'yi 2014 yılından beri kontrolünde bulunduran IŞİD’den almak için 3 gün önce operasyon başlatmıştı. Haşdi Şabi'nin operasyonda yer alması diğer gruplarda endişeye neden olmuştu.

BİR AÇIKLAMA DA İBADİ’DEN

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, güvenlik güçlerine, Felluce operasyonu sırasında sivillere gereken hassasiyetin gösterilmesi yönünde çağrıda bulundu. 

İbadi, Meclis Başkanı Selim el-Cuburi ile Felluce Operasyonlar Merkezini ziyaret ederek, buradaki askeri yetkililerle bir araya geldi. Başbakan İbadi, Felluce'deki operasyonlar sırasında sivillerin korunması gerektiğini belirterek, "Operasyonu sürdüren güvenlik güçlerimizin bölgedeki sivillerle IŞİD mensupları arasında ayrım yapması gerekiyor." dedi. 

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr yanlıları tarafından yarın başkent Bağdat'ta düzenlenmesi beklenen gösterilere de değinen İbadi, ülkedeki mevcut durum göz önüne alınarak, gösterilerin ertelenmesini istedi.

İbadi'ye ziyareti sırasında eşlik eden Meclis Başkanı Cuburi de "Felluce operasyonu bölge halkına karşı bir operasyon değil. Haşdi Şabi ve aşiret güçlerinin (Sünni) kanı Iraklıların boynunun borcudur." ifadelerini kullandı. 

Ordu güçleri, polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi ve Sünni aşiret güçleri 2014'ten bu yana IŞİD'in kontrolünde bulunan Felluce'yi geri almak amacıyla 23 Mayıs'ta ortak operasyon başlatmıştı. 

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerine ait savaş uçakları da Iraklı güçlere hava desteği sağlıyor. Irak yönetimi, Felluce'yi alıp ardından IŞİD'in ülkedeki ana karargahı olan Musul'u almayı amaçlıyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 12:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48