Felluce'de ölü ve yaralı sayısı 650 oldu

Felluce'de son bir ayda rastgele düzenlenen saldırılar sonucu ölen ve yaralanların sayısı 650 ve yaklaşık 140 bin kişi bu saldırılar nedeniyle evini terk etmek zorunda kaldı

Felluce'de ölü ve yaralı sayısı 650 oldu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Meclis Başkanı Usame en-Nuceyfi, Felluce kentinde "hedef gözetmeksizin" gerçekleştirilen saldırıları eleştirdi.

Nuceyfi, ABD ziyaretinin ardından başkent Bağdat'ta yaptığı açıklamada, Felluce'de emniyeti sağlamak için gerekli askeri önlemlerin alınmasının önemine değindi. Ancak "terör gruplarını" yok etmeye çalışırken, kadın ve çocuk gibi "suçsuz insanların" ölümüne neden olan saldırıları eleştiren Nuceyfi, "Felluce'de son bir ayda rastgele düzenlenen saldırılar sonucu ölen ve yaralanların sayısı 650 ve yaklaşık 140 bin kişi bu saldırılar nedeniyle evini terk etmek zorunda kaldı" dedi. Nuceyfi, bu tür operasyonların uzaktan yapılan saldırılar yerine aşiret ve yerel polis güçlerinin desteğiyle gerçekleşmesi gerektiğini kaydetti.

Felluce'de evini terk etmek zorunda kalanlara yardım edilip, Enbar halkının "siyaseten kazanılması" çağrısında bulunan Nuceyfi, teröre destek verdiği kanıtlanan ülkelere de dava açılmasını istedi.

Irak'ın Enbar ili, yaklaşık bir aydır ordu birlikleri ve kendilerini "Aşiret Devrimcileri" olarak tanıtan silahlı gruplar arasında çatışmalara sahne oluyor. Irak ordusu, bölgede Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) unsurlarının bulunduğunu gerekçe göstererek, bölgede geniş çaplı operasyonlar gerçekleştirmişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2014, 11:11
banner53
YORUM EKLE

banner39