banner39

Felluce'de polisten sivillere yönelik ihlal

Felluce'de İçişleri Bakanlığı ve Haşdi Şabi güçlerinin sivillere yönelik ihlallerde bulunduğu belirtiliyor

Irak 06.06.2016, 16:18 06.06.2016, 16:18
Felluce'de polisten sivillere yönelik ihlal

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta İçişleri Bakanlığı'na bağlı polis güçleri ve Haşdi Şabi milisleri tarafından Enbar vilayetine bağlı Felluce'de sivillere yönelik öldürme ve işkence eylemlerinin yapıldığı bildirildi.

İstanbul merkezli bağımsız Bağdat İnsan Hakları Merkezi tarafından yayımlanan raporda, "Irak Birleşik Polis güçleri ve Haşdi Şabi, Felluce'ye bağlı Saklaviyye ve Garma'da geçtiğimiz günlerde kaçırdığı sivilleri boğazından keserek, kurşuna dizerek, yakarak ve diri diri gömerek öldürdü. Bu güçler, sivillere yönelik ayrıca işkence, kötü muamele ve aşağılama eylemlerinde de bulundu." denildi.

Raporda, Bağdat İnsan Hakları Merkezi tarafından Haşdi Şabi ve polis güçlerinin Saklaviyye'de "Tarık Askeri Kampı"nda tuttuğu daha sonra serbest bıraktığı bazı kişilerin ifadelerine başvurulduğu ve tutanakların tasnif edildiği belirtilerek, şunlar aktarıldı:

"Bu kişiler, her türlü işkenceye maruz kaldı. Ayrıca bir kısım tutuklu kesilerek, kurşuna dizildi. Demir ve ahşap sopalarla darp edilerek öldürüldü. Haşdi Şabi milisleri ve polis güçleri Saklaviyyeli bir grup genci diri diri buldozerle gömdü. Ayni kişiler bir grup tutukluyu alarak Elbu Akkaş köyündeki ormanlık alana götürdü. Köydeki işkencelere maruz kalanların bir kısmı ordu güçlerine teslim edildi ve Amiriyet'ül Felluce'ye götürüldü. Diğerlerinin akıbeti bilinmiyor."

Raporda, Amiriyet'ül Felluce Hastanesi'ne ağır işkenceye uğramış 4 sivile ait cesedinin getirildiği bilgisi paylaşıldı. Kişilerin naaşları üzerinde yapılan incelemede işkence ve yanma izlerinin rahatça görüldüğü ve ayni hastaneye ağır işkenceye maruz kalmış Tarık Akseri Kampı'ndan 605 kişinin getirildiği belirtildi. 

Amiriyet'ül Felluce'de Sünni bir aşiret liderinin İnsan Hakları Merkezine verdiği bilginin paylaşıldığı raporda, şunlar kaydedildi:

"Irak ordusuna bağlı kişiler, Saklaviyye'deki el-Muhamde aşiretine mensup 600'dan fazla kişiyi bize teslim etti. Bu kişiler polis ve Haşdi Şabi milislerince Tarık Askeri Kamp'ında tutuklanmıştı. Üzerlerindeki işkence, korku ve açlık alametleri açıkça görülüyordu, tedavi edilmek üzere Amiriyet'ül Felluce Hastanesi'ne götürüldü."

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?