banner15

Felluce'deki ablukaya tepkiler artıyor

Müslüman Alimler Konseyi, Irak'ın Enbar vileyetine bağlı Felluce'de yaşanan insani dramı kınadı

Felluce'deki ablukaya tepkiler artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib'in başkanlığını yaptığı Müslüman Alimler Konseyi, Irak'ın Enbar vilayetine bağlı Felluce'ye uygulanan ambargo nedeniyle yaşanan insani dramı kınadı.

Merkezi Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'de bulunan konsey tarafından yapılan yazılı açıklamada, Felluce'de masum insanlara uygulanan aç bırakma ve öldürme politikalarını kınanırken, İslam'ın, ne şekilde olursa olsun insanları öldürmeyi haram kıldığı ifade edildi.

Felluce'de yaşananların, dini değerler, beşeri örf ve uluslararası sözleşmelerle çeliştiğinin kaydedildiği açıklamada, kasaba halkının abluka altına alınmasına IŞİD'in neden olduğu belirtildi.

Konsey, uluslararası toplum ve insani yardım kuruluşlarını, abluka altındaki Felluce halkının kurtarılması için acilen harekete geçmeye çağırdı.

Geçen pazar günü, Felluce'de gıda ve ilaç yetersizliğinden 5 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Irak İnsan Hakları Bağımsız Yüksek Komisyonu şubat ayında, Irak güvenlik güçleri tarafından abluka altında tutulan Felluce'de gıda ve tıbbi malzemelerin tükendiğini duyurmuştu.

Felluce 2014 yılından bu yana IŞİD'in kontrolünde bulunuyor. Irak güçleri ise örgüte giden yardım yollarını kesmek amacıyla kasabayı abluka altında tutuyor.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2016, 08:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48