banner39

Goran milletvekilleri Erbil'e alınmadı iddiası

IKBY'nin Goran mensubu Meclis Başkanı ve milletvekillerinin Erbil'e girmesine izin verilmediği öne sürülüyor

Irak 12.10.2015, 13:02 12.10.2015, 13:02
Goran milletvekilleri Erbil'e alınmadı iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) Goran Hareketi'ne mensup Mwclis Başkanı Yusuf Muhammet ve bir grup milletvekilinin Erbil'e girişine izin verilmediği ileri sürüldü.

IKBY Meclisi Basın Danışmanı İbrahim Namo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Goranlı Meclis Başkanı Muhammet ve beraberindeki milletvekillerinin Erbil asayişi tarafından kente alınmadığını ve Süleymaniye'ye geri gönderildiğini iddia etti.

GORAN HAREKETİ'NE KOALİSYONDAN ÇEKİL ÇAĞRISI

Öte yandan, Kürdistan Demokrat Partili (KDP) yetkililer, Süleymaniye ili ve ilçelerindeki gösterilerin sorumlusu olarak gösterilen Goran Hareketi'ne koalisyon hükümetinden çekilme çağrısı yaptı.

KDP Siyasi Büro Sekreteri Fazıl Mirani, Goran'ın artık hükümette yer almayacağını iddia ederken, KDP Parlamento Grubu Başkanı Ümit Hoşnav da "Goran, artık hükümetin bir parçası değildir" dedi.

Başbakan ve KDP Genel Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani'nin bugün kabinedeki 4 Goranlı bakanla bir araya geleceği belirtildi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) kontrolündeki Süleymaniye ili ve ilçelerinde maaş sorunu ve başkanlık krizini protesto amacıyla 8 Ekim'de başlayan gösterilerde 5 kişi ölmüş, 200'den fazla kişi de yaralanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?