Goran'lı bakanların döneceği iddia ediliyor

Süleymaniye'deki gösterilerden sonra azledilen Goran mensubu bakanların görevine döneceği iddia edildi

Goran'lı bakanların döneceği iddia ediliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY)’de İslami Birlik Partisi (Yekgırtu) Politbüro üyesi ve Meclis Çalışma Komisyonu üyesi Ömer Muhammed, Meclis Başkanı Dr. Yusuf Muhammed ve Değişim Hareketi(Goran) mensubu bakanların 7 Şubat’ta görevlerine döneceklerini söyledi.

Rûdaw’a konuşan Ömer Muhammed, “Dr. Yusuf Muhammed ve Goran üyesi bakanların görevlerine geri dönmeleri konusunda anlaşmaya varıldı” dedi. Muhammed, kararın Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’nin siyasi taraflarla yaptığı toplantıda verildiğini söyledi.

Kararın, 7 Şubat’ta Barzani başkanlığında yapılacak toplantıda kesinleşeceği kaydedildi.

KOMİSYONDAN TEMASLAR

26 Ocak’ta Mesut Barzani ile siyasi parti temsilcileri bir araya gelerek, siyasi krizin çözümü için 9 kişilik bir komisyon kurma konusunda uzlaşmıştı.

Başbakan Neçirvan Barzani, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro Sorumlusu Mela Bahtiyar ile Komisyon, bugün Goran ve İslami Toplum Partisi (Komel) yetkilileriyle görüştü. Her iki parti de, Mesud Barzani’nin 26 Ocak’ta düzenlediği toplantıya katılmamıştı.

KRİZ NASIL BAŞLADI?

8 Ekim’de Süleymaniye’de başlayan ve yayılan gösterilerin şiddet eylemlerine dönüşmesinden, KDP, Goran’ı sorumlu tutuyor. Bu nedenle Başbakan Neçirvan Barzani Goran’ın 5 bakanını azletmişti.

Aynı partiden Bölge Meclisi Başkanı Yusuf Muhammed’in de başkent Erbil’e girişine izin verilmemişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2016, 15:47
banner53
YORUM EKLE

banner39