banner39

Halepçe mağdurları UCM'ye başvuracak

Halepçe katliamında hayatını kaybedenlerin yakınları, katliamı gerçekleştiren Baas Partisi'ne kimyasal silah satan şirketlere dava açmaya hazırlanıyor

Irak 04.08.2013, 17:11 04.08.2013, 17:11
Halepçe mağdurları UCM'ye başvuracak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Halepçe katliamında hayatını kaybedenlerin aileleri, o dönemde Baas rejimine kimyasal silah satan uluslararası şirketlere dava açmaya hazırlanıyor.

Halepçe Kimyasal Silah Şehitleri ve Mağdurları Derneği Başkanı Lokman Abdulkadir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, araştırmalar sonucu 27 şirketin, o dönem Saddam Hüseyin liderliğindeki Baas rejimine kimyasal silah sattığını tespit ettiklerini söyledi. Bu şirketler hakkında dava açılması için şimdiye kadar mağdurların yakınlarından 850 dilekçe aldıklarını anlatan Abdulkadir, "Şikayet dilekçelerinin tamamı toplandıktan sonra bir grup avukatla birlikte bu şirketler hakkında Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) dava başvurusunda bulunacağız" dedi.

Daha önce 450 şirket hakkında Baas rejimine silah sattıkları gerekçesiyle dava açıldığını hatırlatan Abdulkadir, "Amerikan, Alman ve Fransız menşeli 27 şirketle ilgili bilgi, belge ve delil toplandığını ve suçlarının tespit edildiğini" kaydetti.

Abdülkadir, benzer bir insanlık suçunun tekrarını önlemek açısından dava sürecinin önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

"UCM'nin kararı, Halepçe katliamının bir soykırım olarak tanınması açısından çok önemli olacaktır. Baas rejiminin savaş uçakları 16 Mart 1988'de Halepçe'yi bombaladı. 5 bin kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandi. O silahları Baas rejimine satan şirketlerin hesap vermesini istiyoruz. Bu şirket sorumlularının yargılanmasını ve şehit yakınlarına ve mağdurlara tazminat ödenmesini talep ediyoruz."

HALEPÇE KATLİAMI

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in, 1986-1988'de Irak'ın kuzeyindeki Kürtlere karşı düzenlettiği El-Enfal adlı operasyon kapsamında, zehirli gaz bombalarını taşıyan sekiz MiG-23 uçağı 16 Mart 1988'de Halepçe ilçesine bombardıman düzenlemişti. Saldırıda Halepçeli siviller, İran askerleri ve peşmergelerle birlikte 5 binden fazla insan ölmüş, yaklaşık 7 bin kişi de yaralanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?