Haşdi Şabi milisleri Beyci Rafinerisi'ni yağmalamış

Beyci Kaymakamı Muhammed Mahmud, Haşdi Şabi'nni Beyci Rafinerisi'ni işgal ederek birçok cihazı söktüklerini ve Bağdat'a götürdüklerini iddia etti

Haşdi Şabi milisleri Beyci Rafinerisi'ni yağmalamış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak’ın en büyük petrol rafinerisi olan Tikrit’in kuzeyindeki Beyci’nin, Heşdi Şabi milisleri tarafından yağmalandığı iddia ediliyor. Rafineri, uzun zaman IŞİD’in kuşatması altında kalmıştı.

Rûdaw’a konuşan Beyci Kaymakamı Muhammed Mahmud, rafinerideki bazı önemli cihazların Şii milisler tarafından çalındığını öne sürdü. Cihazların Bağdat’a götürüldüğünü söyleyen Mahmud, “Hala buralarda geziniyorlar. Bu nedenle rafineriyi çalıştıramıyoruz” dedi.

Ekonomi uzmanı Abdulvahit Taha, Beyci Rafinerisi’nin durmasının, Irak ekonomisine büyük etkisi olacağını vurguladı.

Taha, “Eğer milisler böyle bir girişimde bulundular ise, bu rafinerinin durması demektir. Belki de çalınan araç - gereçlerin tekrar alınması, monte edilmesi uzun zaman alacak, bu da bütün ülkeyi ciddi zarara uğratacaktır” dedi.

IŞİD Haziran 2014’te Beyci’nin büyük bir kısmını işgal etmişti. 14 Ekim 2015’te Irak Ordusu, Şii milisler ve koalisyon ülkelerinin hava desteğiyle ilçeyi IŞİD’den geri almıştı. Başkent Bağdat’ın yaklaşık 200 kilometre kuzeyinde yer alan Beyci Rafinerisi, ülkenin petrol ihtiyacının yarısını ve ihracatın yüzde 17’sini karşılıyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2016, 17:05
banner53
YORUM EKLE

banner39