banner15

Haşdi Şabi'den 'Suriye' çıkışı

Haşdi Şabi komutanı Feyyad, DEAŞ'ı takip için Suriye toprakalrına girebileceklerini söyledi

Haşdi Şabi'den 'Suriye' çıkışı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Haşdi Şabi Heyeti Başkanı Falih Feyyad, Musul'un kurtarılmasından sonra Irak güçlerinin DEAŞ'ı takip ve kovmak amacıyla Suriye topraklarına girmek zorunda kalabileceğini iddia etti.

Feyyad, Necef'teki El-Alemeyn Lisansüstü Eğitim Enstitüsü'nde düzenlenen "Musul'un Kurtuluşunun Ardından Güvenlik Sorunları" isimli sempozyumda konuştu.

Musul operasyonunda ilerleme kaydedildiğini belirten Feyyad, "Irak emniyet güçleri Musul çevresindeki köyleri kontrol altına alıyor. Operasyonda somut ilerleme kaydedildi ve kente ulaşılmasına az bir mesafe kaldı." dedi.

Feyyad, ayrıca Irak'ın Suriye'yle geniş bir sınır hattına sahip olduğuna dikkati çekerek, "Suriye ve Irak toprakları iç içe. Musul'un kurtarılmasından sonra DEAŞ'ı takip ve kovmak için Suriye'ye girmek zorunda kalabiliriz." iddiasında bulundu.

PKK konusunda ise Feyyad, bu örgütün Musul'u kurtarma operasyonuna katılmadığını ve katılmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Feyyad, İran'ın DEAŞ'la savaşında Irak'a yardımcı olduğunu ve bu örgütün sadece Irak'ta yenilgiye uğratılabileceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2016, 16:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35