banner15

Haşimi: Irak'ta 12 silahlı grup var

Irak eski Cumhurbaşkanı yardımcısı Haşim, Irak'ta yaşananların sadece IŞİD saldırılarından ibaret olmadığını, 12 ayrı silahlı grup olduğunu söyledi

Haşimi: Irak'ta 12 silahlı grup var

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak'ın eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, Irak'ta yaşanan olayların Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'in saldırılarından ibaret olmadığını, ülkede Başbakan Nuri el Maliki'ye karşı ayaklanan 12 ayrı silahlı grubun olduğunu söyledi.

Reuters'a açıklamalarda bulunan Haşimi, "Şu anda Irak'ta 11 ya da 12 silahlı grup var, onlar şimdi yeniden harekete geçti. Ayrıca sürece sonradan müdahil olan siyasi partiler, eski ordu mensupları ve aşiret reisleri var. IŞİD'in yanı sıra pek çok grup ve bağımsız kişi bulunuyor. IŞİD etkili fakat tüm grupları temsil etmiyor. Irak'taki durumun bir mezhep savaşına dönüşebileceği uyarısında bulunan Haşimi, Şiileri silahlanmaya çağıran, Şii Mercii Ayetullah el Sistani'nin bu adımının olayları körüklediğini dile getirdi. Haşimi, Şiiler ve Sünniler arasında çatışma yaşanabilir. Dünya bu konuya odaklanmalı" ifadelerini kullandı.

Eski Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, Nuri el-Maliki Hükümeti'nin Sünni kesimi dışlayarak mezhepçi bir politika izlediğini öne sürmüştü. Irak Müslüman Alimler Birliği de ülkenin batı ve kuzeybatısında yoğunlukla yaşayan Sünnilerin taleplerinin şiddetle bastırılması sebebiyle toplumsal bir patlama yaşandığına dikkati çekmişti.

IŞİD'in ön plana çıkmasına rağmen Sünni halk isyanında birçok silahlı grup yer alıyor. Öte yandan IŞİD'in ayrım gözetmeksizin tüm Şiileri hedef alan ve çoğu kez katliamla sonuçlanan saldırıları sebebiyle Iraklı Şiilerin en büyük dini otoritesi Ayetullahuzma Ali Hüseyin Sistani de Cihad fetvası vererek tüm Şiilere seferberlik çağrısında bulunmuştu. 

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 13:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48