Haşimi'den Maliki'ye ağır suçlama

Haşimi, Maliki'nin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile işbirliği yaptığını ve El-Kaide aracılığı ile Iraklıları öldürttüğünü iddia etti

Haşimi'den Maliki'ye ağır suçlama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, Başbakan Nuri el-Maliki'yi Esad'la işbirliği yaparak Iraklıları öldürmekle suçladı.

Haşimi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Maliki'nin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile işbirliği yaptığı ve El-Kaide aracılığı ile Iraklıları öldürdüğü iddiaları yer aldı.

''Eşref askeri kampındaki, Ez-Zerka'daki Iraklıları kim öldürdü?'' sorusu ile başlayan açıklamada, Sadr, Meysan, Kazımiyye, Divaniyye ve Eş-Şule kentlerinde öldürülen insanların katilinin de bizzat Irak silahlı kuvvetler başkomutanı olduğu öne sürüldü.
Açıklamasında Maliki'yi, Basra ve Rusafe hapishanelerinden El-Kaide komutanlarını kaçırmakla suçlayan Haşimi, ''Maliki El-Kaide liderlerini ülkeden çıkarmadı'' iddiasında bulundu.

Geçen hafta Suriye'nin Bağdat Büyükelçiliği'nden istifa ederek muhaliflerin safına katılan Nevaf El-Faris, Suriye Hükümeti'nin El-Kaide örgütü aracılığıyla 2003 yılındaki Amerika-Irak savaşından sonra, Irak'taki bazı cinayetlerde aktif rol oynadığını ileri sürmüştü.

Başbakanlık sözcüsü, Haşimi tarafından ortaya atılan iddialara ilişkin açıklamanın önümüzdeki günlerde yapılacağını duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2012, 10:24
banner53
YORUM EKLE

banner39