banner39

'Havice Irak'ın DEAŞ'tan kurtarılmasının anahtarıdır'

Irak Meclisi Kerkük Arap Listesi milletvekili Mafraci, stratejik olarak Havice'nin Musul operasyonu öncesinde DEAŞ'tan kurtarımış olması gerektiğini belirterek, "Havice, Irak'ın DEAŞ'tan kurtarılmasının anahtarıdır" dedi

Irak 24.04.2017, 15:38 24.04.2017, 15:38
'Havice Irak'ın DEAŞ'tan kurtarılmasının anahtarıdır'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın Kerkük kenti genelinde en büyük Arap nüfusu barındıran Havice ilçesinin 3 yıldan bu yana DEAŞ'tan kurtarılamamış olması, Irak merkezi hükümetine yönelik eleştirilerin artmasına neden oluyor.

Kerküklü Araplar mevcut durumdan merkezi hükümet ile Başbakan Haydar el-İbadi'yi sorumlu tutuyor.

Değerlendirmelerde bulunan Iraklı siyasiler, merkezi hükümetin Havice kurtarılmadan Musul operasyonunu başlatmasını "hata" olarak nitelendirirken, son bir yıldır güvenlik güçlerinin ablukası altında tutulan ilçedeki insani durumun geldiği tehlikeli boyutlara dikkati çekiyor.

Irak Meclisi Kerkük Arap Listesi milletvekili Halid el-Mafraci, stratejik olarak Havice'nin Musul operasyonu öncesinde DEAŞ'tan kurtarılmış olması gerektiğini söyledi.

"İBADİ'NİN HAVİYE KURTARILMADAN MUSUL OPERASYONUNU BAŞLATMASI HATAYDI"

Mafraci, "Başbakan İbadi'nin, Havice kurtarılmadan Musul operasyonunu başlatması büyük bir hataydı. Musul'a odaklanan güvenlik güçleri, DEAŞ'ın elinde tuttuğu Havice ilçesini ihmal etti." dedi.

Kerkük'ün batısında bulunan Havice ilçesinin Salahaddin ve Musul sınırlarına yakınlığından dolayı stratejik açıdan son derece önemli bir konuma sahip olduğunu vurgulayan Mafraci, şöyle konuştu:

"DEAŞ Kerkük kent merkezi, Salahaddin ve Musul'a saldırmak için Havice'yi bir üs olarak kullanıyor. İlçenin geri alınmaması halinde güvenlik güçleri tarafından kurtarılan bölgelerde yeni saldırı tehlikesi devam edecektir. Musul'dan önce Havice operasyonu düzenlenmeliydi. Askeri tahminlere göre operasyonun başlaması halinde Havice 10 gün içerisinde DEAŞ'tan temizlenebilirdi. Böylece Musul operasyonu da bu kadar zor ve yavaş olmazdı. Havice, Irak'ın DEAŞ'tan kurtarılmasının anahtarıdır."

"HAVİCE'DE MAHSUR KALAN SİVİLLER ÖLÜM KALIM MÜCADELESİ VERİYOR"

Kerkük İl Meclisi Arap Grubu üyesi Burhan el-Asi ise Havice'de yüz binlerce sivilin ölüm kalım mücadelesi verdiğini dile getirdi.

Asi ilçedeki sivillerin durumuna ilişkin "Havice, yaklaşık 3 yıldır DEAŞ üyelerinin hakimiyetinde ve son bir yıldır güvenlik güçlerinin ablukasıyla tarihinin en zor dönemini yaşıyor. Orada mahsur kalan siviller ölüm kalım mücadelesi veriyor. İlçede tüm gıda stokları tükenmiş durumda. Irak merkezi hükümeti operasyon kararı almayarak sivilleri adeta ölüme terk ediyor." ifadelerini kullandı.

BİR YILDA KAÇMAYA ÇALIŞAN 650 SİVİL ÖLDÜ

Asi, Havice'den güvenli bölgelere kaçmak isteyen binlerce sivilin, örgüt tarafından döşenen mayınlar veya açılan ateş sonucu hayatını kaybettiğini hatırlatarak, "Açlıkla karşı karşıya bulunan siviller, tüm tehlikeleri göze alarak bölgeden kaçmaya devam ediyor. Son bir yıl içinde Havice'den kaçmaya çalışırken yaklaşık 650 sivil örgüt tarafından döşenen mayınlara basarak hayatını kaybetti." diye konuştu.

DEAŞ, Haziran 2014'ten bu yana Kerkük'ün Havice ilçesi ile ona bağlı Riyaz, Abbasiye ve Reşad kasabalarını elinde tutmaya devam ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?