banner39

HRW: Cami katliamını IŞİD değil Şii milisler yaptı

Irak'ta 22 Ağustos tarihinde bir camide gerçekleştirilen ve 34 kişinin ölümüne neden olan katliamı IŞİD'in değil silahlı Şii grupların gerçekleştirdiği ortaya çıktı

Irak 03.11.2014, 13:49 03.11.2014, 14:02
HRW: Cami katliamını IŞİD değil Şii milisler yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın Hemrin kasabasında 22 Ağustos tarihinde bir camiye saldırı düzenlenmiş ve 34 kişi katledilmişti. Irak yönetimi katliamdan IŞİD'i sorumlu tutmuştu ancak İnsan Hakları İzleme Örgütü, katliamı IŞİD gruplarının değil Irak'taki en büyük silahlı Şii grubunun gerçekleştirdiğini duyurdu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, saldırıdan kurtulan isimlerin de aralarında olduğu görgü tanıklarına dayandırarak bir rapor hazırladı. Raporda, 34 kişinin öldüğü saldırıyı 'Asab Ehl El Hak' isimli güçlü bir Şii milis grubunun gerçekleştirdiğini vurguladı.

Örgüt raporunda yer verdiği görgü tanıklarının, saldırıyı gerçekleştirenleri 'isim isim' tanıdığını kaydetti. Diyala'nın Hemrin kasabasında 22 Ağustos’ta Musab Bin Ömer Camisi'nde gerçekleşen saldırıda aralarında bir kadın ve 17 yaşında bir çocuğun olduğu 34 kişi öldürülmüştü.

ASKER VE POLİS SALDIRIYA GÖZ YUMDU

Raporda ifade veren görgü tanıkları, saldırıda hedef alınan camiye 150 metre mesafede bir polis kontrol noktası, 200 metre mesafede ise bir askeri konrol noktası olduğunu ancak saldırı sırasında hiçbir güvenlik görevlisinin saldırganlara müdahale etmediğini söyledi.

Irak yönetimi, saldırıdan IŞİD’i sorumlu tutmuş ve örgütün bu saldırıyı 'nefret yaymak' amacıyla gerçekleştirdiğini öne sürmüştü. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Şii Başbakan Haydar İbadi liderliğindeki hükümete, saldırının sorumlularının yargı önüne çıkarılması çağrısında bulundu.

Uluslararası Af Örgütü'ne göre de, Irak hükümetinin desteğini alan Şii gruplar 'savaş suçu' işliyor, intikam saldırıları düzenlediği Sünnileri kaçırıyor ve öldürüyor.

Af Örgütü’nün geçen ayki raporuna göre Şii gruplar, çok sayıda Sünni Iraklı'yı kaçırdı, öldürdü ve kaçırılan Sünnilerin ailelerinden fidye aldı. Örgüt, Irak hükümetinin söz konusu Şii grupları silahlandırdığını ve cesaretlendirdiğini öne sürdü. Raporda, Şii grupların saldırıları, IŞİD eylemlerine karşı intikam girişimiyle gerçekleştirdiği ifadesi yer alıyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
kapalı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?