banner39

İbadi Irak'ta yabancı asker istremiyor

ABD Başkanı Obama'nın IŞİD'e karşı Senato'dan kara harekatı yetkisi talep etmesinin ardından yaptığı açıklamada, Irak'ın topraklarında yabancı askere ihtiyacı olmadığını söyledi

Irak 14.02.2015, 14:25 14.02.2015, 16:28
İbadi Irak'ta yabancı asker istremiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Irak topraklarında yabancı askere ihtiyaç olmadığını söyledi. ABD Başkanı Barack Obama'nın ABD Senatosu'ndan IŞİD'e karşı savaşmak için kara harekatı yetkisi istemesinin ardından yazılı bir açıklama yayınlayan İbadi, Irak'ın topraklarında yabancı askere değil, silaha ve askeri eğitime ihtiyacı olduğunu söyledi. 

Basnews'de yer alan habere göre, uluslararası toplumun Irak'ı silahlandırmasını ve Irak askerlerini eğitmesini istedi. İbadi'nin makamından yapılan yazılı açıklamada, Irak'ın Anbar'da ya da diğer bölgelerdeki IŞİD gruplarına karşı savaşmak için yabancı askerlerin kara harekatına ihtiyacı olmadığı kaydedildi. 

Açıklamada İbadi'nin ve Irak Genelkurmay başkanlığının Anbar bölgesine büyük özen gösterdiği, orada yaşayanları koruyacakları belirtildi. Ayrıca, Anbar'da IŞİD'le çatışan Haşdi el Şabi isimli Şii milis grubunun bölge insanlarından oluşan bir grup olduğu ifade edildi. 

Anbar bölgesine çok sayıda Irak askerinin konuşlandırıldığının belirtildiği açıklamada, Anbar'da ve Irak'ın diğer bölgelerinde yaşayanları korumak için, yabancı askerlere değil daha fazla silah ve askeri eğitime ihtiyacı olduğu kaydedildi. 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?