banner15

İbadi Trump'tan destek bekliyor

Trump'ın seçin öncesi ifadelerini dikkate almayacağını ifade eden Irak başbakanı İbadi, ABD'den yeni dönemde daha fazla destek beklediklerini söyledi

İbadi Trump'tan destek bekliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Donald Trump yönetimindeki ABD'den Irak'a terörle mücadelede daha fazla destek olmasını beklediğini söyledi. İbadi, Trump'ın seçim kampanyasında yaptığı bu desteğin masraflarını karşılamak için Irak'taki petrol üretiminin bir kısmına 'el koyacağı' açıklamasına ise karşı çıktı.

Associated Press haber ajansına röportaj veren İbadi, Trump hakkında "Onu seçim sırasındaki açıklamaları nedeniyle yargılamayacağım. Onu seçim sonrasında yaptıklarıyla yargılayacağım" dedi.

Trump eylülde yaptığı bir açıklamada Irak'ta terörle mücadeleye verilecek destek karşılığında bunun masraflarını karşılamak için Irak'ın petrol üretim tesislerinden bazılarını alacağını söylemiş aksi takdirde İran'ın bu konuda adım atacağını belirtmişti.

Trump'ı 'pragmatik' biri olarak niteleyen İbadi bu açıklamayla ilgili olarak ise " Irak'ın petrolü Iraklılara aittir. Irak halkı hiçbir ülkenin Irak'ın öz kaynaklarının kontrolünü almasına izin vermeyecektir" ifadelerini kullandı.

Trump yönetiminin göreve gelişiyle terörle mücadelede daha fazla ABD desteği beklediğini vurgulayan İbadi " Bence ABD ve Irak'ın bu ilişkiyi koruması iki ülkenin de çıkarına. Trump, telefon konuşmamızda bana ABD'nin desteğinin artarak süreceğini söyledi. O nedenle ben daha fazla ABD desteği bekliyorum" dedi.

İBADİ MUSUL'UN YIL SONUNA KADAR ALINACAĞI SÖZÜNDEN GERİ ADIM ATMADI

İbadi Musul'u DEAŞ'tan kurtarmak için devam eden operasyona da değindi.

Musul'un yıl sonuna kadar DEAŞ'tan kurtarılacağı sözünden geri adım atmayan İbadi, "Tüm örgütün silahlı güçlerimiz karşısında çöktüğünü gördük. Bu kadar büyük alanı DEAŞ'tan kurtarmak, örgütün daha önce olduğu cesareti ya da savaşma motivasyonunun kalmadığını gösteriyor" dedi.

Musul'un tamamen kuşatıldığını belirten İbadi Irak ordusunun 6 haftalık kayıp bilançosu hakkında net bir sayı vermese de kayıpların 'dayanılır' derecede olduğunu belirtti.

'YILANIN BAŞINI EZMEK GEREKİYOR'

Musul'u geri alarak DEAŞ'in yabancı savaşçı devşirme ve finans kaynağı bulmasına darbe vurulacağını söyleyen İbadi " Yılanın kuyruğu ya da gövdesine vurursanız işe yaramaz. Başını ezmemiz gerek. Bu terör örgütünün başı Musul. Musul'u onlardan alırsak bu, onların farklı ülkelerden genç insanları örgüte kazandırmalarına büyük bir darbe olacak" dedi.

İbadi, Musul operasyonu süresince sivillerin evlerinde kalması için yapılan çağrıyı da "İlk kez bir kenti siviller evde iken kurtarıyoruz. Bu zor. Güvenlik kaynakları evlerden açılan ateşe karşılık veremediklerini söyledi" sözleriyle değerlendirdi.

'BENİM İŞİM BAŞKALARININ SUÇLARINI ÖRTMEK DEĞİL'

İbadi insan hakları örgütlerinin sivillere karşı hak ihlalleri ile suçladığı milis grupları hakkındaki suçlamalarla ilgili hızlı yargılama işlemleri yürüttüklerini söyledi.

Sivillere yönelik bu eylemlere karışan birçok milise idam cezası verildiğini söyleyen Irak Başbakanı "Bir ihlal ya da tacizi her duyduğumda hemen soruşturma başlatıyorum. Benim işim başkalarının suçunu örtmek değil" dedi.

İbadi, Şii milisler için “Onlar kendi ülkelerini savunmak için adım atan çoğunluğu gönüllü Iraklı vatanseverler. Irak'ı savunmak için kendileri ve ailelerinin hayatlarını feda etmeye hazırlar" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2016, 14:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48