banner15

İbadi'ye 'güvenoyunu çekme' tehdidi

Irak'ta Kanun Devleti Grubu Ibadi'ye yönelttikleri sorulara 72 saatte cevap vermemeleri halinde güvenoyunu çekeceklerini söyledi

İbadi'ye 'güvenoyunu çekme' tehdidi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Meclisi’ndeki Kanun Devleti Grubu'nun, Başbakan Haydar el-İbadi'ye aldığı kararlarda "kimseye danışmadığı" gerekçesiyle soru yönelttiği, bu sorulara  72 saat içinde cevap vermemesi halinde güvenoyunu çekeceği belirtildi.  

Eski Başbakan Nuri el-Maliki'nin liderliğindeki Kanun Devleti Milletvekili Kadım es-Sayyadi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İbadi, hükümetin kurulmasının üzerinden 1 seneden fazla süre geçmesine rağmen şu ana kadar yönetim ve idare konusunda ilerleme katedemedi. Bu hükümetin, ülkeyi hizmet, güvenlik, eğitim ve diğer alanlarda kalkındıramayacağı ve yüzde 100 başarısız olduğu kanaatine vardık" dedi.

Sayyadi, İbadi'nin aldığı kararlarda kendilerine danışmadığını ve bu kararların anayasaya aykırı olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Kanun Devleti Grubu olarak İbadi'ye bazı sorular yönelttik. Bu soruları yanıtlaması için kendisine 72 saat süre tanıdık. İbadi, taleplerimize cevap vermezse kendisinden reform yetkisini geri alacağız. Parlamentoda da hükümetinden güvenoyunu çekeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 15:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35