banner15

İİT, Musul için 2 milyar dolar ayırdı

İİT, Musul ve çevresinin DEAŞ'tan alınmasından sonra 2 milyar dolar yardımda bulunacak

İİT, Musul için 2 milyar dolar ayırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT), Irak'a, DEAŞ’tan alınan bölgelerde yeniden istikrarın sağlanması ve göçmenler için 2 milyar doları aşkın yardımda bulunacağı bildirildi.

Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi'nin İİT'nin Bağdat Ofisi Müdürü Salih el Şairi ile bir araya geldiği ve ülkede yaşanan son gelişmeleri ele aldığı ifade edildi.

Açıklamada, Şairi'nin, İİT'nin göçmenlere insani yardım temini ve kurtarılmış bölgelerde yeniden istikrarın sağlanması için 2 milyar, acil insani ihtiyaçların karşılanması amacıyla 1.5 milyon ve yine bu alandaki gereksinimlerin giderilmesi için kredi olarak 500 milyon dolar tahsis ettiğini söylediği belirtildi.

Irak meclisindeki Göç ve Göçmenler Komisyonu Başkanı Raad ed-Dehleki ise yaptığı açıklamada, hükümete bağlı kurumlar ile insani yardım kuruluşlarının göçmenler için ellerinden geleni ortaya koyduğunu ancak Irak'ın ekonomik kriz nedeniyle ihtiyaçların tamamını karşılamasının mümkün olmadığını dile getirdi.

Dehleki, ülkesinin bu konuda uluslararası toplumdan gelecek yardımlara muhtaç olduğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2016, 12:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35