banner39

IKBY Bakanı: Türkiye'den habersiz bağımsızlık ilan etmeyiz

IKBY Doğal Kaynaklar bakanı Aşti Hawrami, Kürdistan olarak bağımsızlık ilan etmeye karar verirsek bunu Türkiye ile konuşuruz, Türkiye'den habersiz böyle bir adım atmayız dedi

Irak 30.06.2014, 15:01 30.06.2014, 15:09
IKBY Bakanı: Türkiye'den habersiz bağımsızlık ilan etmeyiz

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin (IKBY) Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami, Türkiye ile istişarede bulunmadan bağımsızlık ilan etmeleri gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)’in Irak’taki ilerleyişi sürerken ülkenin kuzeyindeki Kürt bölgesi ile Ankara arasındaki ilişkilerde tarihi sonuçları olabilecek bir hafta geride kaldı. Ankara-Erbil ilişkilerinin omurgasına oturan enerji projelerinin beyni olarak tanımlanan Aşti Hawrami, Hürriyet'e verdiği röportajda bağımsızlık meselesine açıklık getirdi.

"Türkiye ile ilişkimiz stratejik bir ilişki, çıkar ilişkisi değil"

"Eğer Irak’ın kendi dinamikleri siz Kürtleri bağımsızlık ilanına götürürse, ‘Türkiye ile ilişkilerimiz bundan etkilenmez’ diyebilir misiniz?" sorusuna yanıt veren Hawrami, bağımsızlık meselesi ile ilgili şunları söyledi:

"Bunu teknokrat şapkamı takarak ama bir Kürt olarak yanıtlamak isterim. Bizim Türkiye ile ilişkimiz stratejik bir ilişki, çıkar ilişkisi değil. Bu nedenle de konfederasyon ya da bir tür bağımsızlık yönünde bir adım atacak olsak dahi liderliğimizin Ankara’nın tam olarak bilgisinin olmadığı hiçbir şey yapacağını düşünmüyorum. Kimse için sürpriz olacak bir adım atılmaz. Kardeşlik esası üzerinden sürekli istişareler olacaktır. Başkalarını etkileyecek kararlar alıyorsak mutlaka her aşamasında tam istişare olacaktır. İki taraf da birbirine sürpriz yapmaz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?