banner39

IKBY'nin İran'la sınırlarını kapatması benzin kuyruklarına neden oldu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 12 kişinin öldüğü İran ile sınır kapılarını ticari geçişlere de kapatması bölgede yakıt krizi endişesine yol açtı.

Irak 25.02.2020, 08:35
IKBY'nin İran'la sınırlarını kapatması benzin kuyruklarına neden oldu

IKBY, ikinci bir talimata kadar kontrolünde bulunan Hacı Omeran, Başmak ve Pervezhan gümrük kapılarında İran ile karşılıklı ticari geçişleri askıya aldı.

Benzin ihtiyacının bir kısmını İran'dan ithal eden IKBY'nin bu kararı, halk arasında endişeye neden oldu. Erbil ve Süleymaniyeli vatandaşların, benzin istasyonlarına akın etmesiyle birlikte metrelerce kuyruk oluştu.

Öte yandan IKBY Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil ise yaptığı yazılı açıklamada, koronavirüse karşı tedbir amaçlı kapatılan sınır kapıları nedeniyle bölgede yakıt krizinin meydana geleceği iddialarının doğru olmadığını bildirdi.

Adil, IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile koronavirüsle ilgili yarın yapılacak toplantıda bu konunun da ele alınacağını belirtti.

- Irak'ta koronavirüs vakası

Irak, 20 Şubat'ta, yeni tip koronavirüs nedeniyle İran vatandaşlarına tüm sınır kapılarını 3 gün süreyle kapatmış, gidiş-dönüş tüm uçak seferlerinin de askıya alındığını duyurmuştu.

Aynı zamanda, Bağdat yönetimi, Irak'a giriş yapmak isteyen İran vatandaşlarına yeni bir duyuruya kadar vize verilmeyeceğini belirtmişti.

IKBY İçişleri Bakanı Rebivar Ahmed de 22 Şubat'ta yaptığı açıklamada, İran'dan gelen Iraklı vatandaşların 14 gün boyunca tıbbi gözetimde tutulacağını bildirmişti.

Irak'ın Necef kentinde dün, İranlı bir öğrencide yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası görülmüştü.

Kaynak: AA

Yorumlar (2)
Misafir 2 yıl önce
Çocuk parası veriyor mu acaba ORALARI.
Hepsinin altında en son model lüks araçlar.

Bi de bize bakalım. Nereden VERGİ ALALIM DA SÖĞÜŞLEYELİM DİYOR baştakiler.

Tabi para lazım bazı yerlere. Cukka tıkandı.
Misafir 2 yıl önce
Duydunuz mu?
Okullarda TARİH seçmeli ders oluyormuş.

Kişi eğer TÜRK olarak gurur duymuyorsa olacağı bu.

Zaten hep ne deriz; az gelişmiş ülkelere EĞİTİMİ götürenler hep TAŞARONlardır.

Ha Devlet olmuş ha tarikat
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?