banner15

IKBY Suriye kapısını açıyor

IKBY, Suriye'ye açılan "Peşhabur Sınır Kapısı'nı" sadece temel gıda ihtiyaçları ve ilaçların gönderilmesi şartıyla geçici bir süreliğine açacak

IKBY Suriye kapısını açıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Suriye'nin kuzeyine açılan Peşhabur Sınır Kapısı'nın sadece temel gıda ihtiyaçlar ve ilaçların gönderilmesi şartıyla geçici bir süreliğine açılacağını duyurdu. 

IKBY Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) resmi internet sitesinde açıklamalarına yer verilen Peşhabur Sınır Kapısı Sorumlusu Şevket Berbuhari, "Kürdistan Başkanlığı, bölgemiz ve Suriye arasındaki sınır kapısının açılması kararını verdi. Yarından itibaren karar uygulamaya konulup, geçişler için kapılar açılacaktır." ifadelerini kullandı. 

IKBY Başkanlığı tarafından alınan sınır kapılarının açılması kararının, sivil halkın durumunun göz önüne alınarak verildiğini aktaran Berbuhari, gıda, ilaç, insani temel ihtiyaçların geçişine izin verileceğini ve her iki tarafın da gönderilecek mallardan vergi almayacağını kaydetti. 

IKBY tarafında yer alan "Peşhabur" ve Suriye tarafında yer alan  "Semalka"  sınır kapıları, KDP ve terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD arasındaki siyasi ihtilaflar ve çekişmelerden dolayı kapalı tutuluyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2016, 08:47
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48