banner39

IKBY'de Barzani ve Talabani yakınlaşması

Son günlerde artan protestolardan sonra Goran Hareketi'nin KDP'ye yönelik tavrı üzerine Barzanİ'nin partisi KDP ile Talabani'nin partisi KYB arasında bir yakınlaşma başladı

Irak 14.10.2015, 13:45 14.10.2015, 14:08
IKBY'de Barzani ve Talabani yakınlaşması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY)'nde (IKBY)’de maaş sorunu ve başkanlık krizini protesto amacıyla düzenlenen gösterilerin ve sonuçlarının yankısı sürüyor.

Bölgede dün iki önemli toplantı gerçekleşti. Bunlardan biri Süleymaniye'deydi. Celal Talabani'nin partisi KYB'nin üst düzey yöneticilerinden Kusret Resul, İslami partilerin temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıdan 6 maddelik bir karar listesi çıktı. Kararlar iki başlı yönetime karşı olunduğunu, gösterilerin anayasal hak olduğunu ve Goran ile KDP'nin acilen uzlaşması gerektiği şeklinde sıralandı.

Diğer toplantı ise Erbil'de KDP-KYB arasında geçti. Çıkan sonuç hükümetin KDP-KYB desteği ile devam edeceğini gösteriyor. Bu toplantıda Başbakan Neçirvan Barzani, bölge meclisinin yeni başkan seçmesi gerektiğini savundu. Mevcut başkan Yusuf Muhammed Goran Partisi mensubu ve önceki gün Erbil’e girişi yasaklanmıştı. Barzani, “Şimdiki Meclis Başkanı muhatap alınmayacak. Değiştirilmeli ve yeni başkan seçilmeli” dedi.

Kürdistan Meclisi Başkanı Yusuf Muhammed’in, 12 Ekim’de Pırde kontrol noktasında Erbil’e gelmesine izin verilmemişti. Aynı gün Neçirvan Barzani, gerçekleştirdiği toplantıda Goran’ın bakanlarını azletmişti.

BAŞBAKAN BARZANİ: KDP VE KYB YAKINLAŞMALI

Rudaw'a göre aynı toplantıda, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) yani bir sayfa açması gerektiğini de söyledi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro Sorumlusu Mele Bahtiyar ise, “KDP ile olan diyaloglarımızı daha iyi bir seviyeye ulaştırmaya çalışıyoruz. Birbirimizi eskisinden daha çok dinleyeceğiz. Hiç kimse KDP ve KYB’ye Kürt yurtseverliğini öğretemez” değerlendirmelerinde bulundu.              

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), gösterilerin şiddet olaylarına dönüşerek, teşkilat binalarının kundaklanmasından Değişim Hareketi’ni (Goran) ve PKK'yı sorumlu tutuyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?