banner39

IKBY'de gerginlik büyüyor

IKYB'de Talabani'nin partisi KYB üyelerinin sahip olduğu bakanlıklara KDP'nin askeri güçleri tarafından el konulduğu bildiriliyor

Irak 12.10.2015, 14:15 12.10.2015, 14:15
IKBY'de gerginlik büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY)’de maaş sorunu ve başkanlık krizini protesto amacıyla düzenlenen gösterilerin yankısı devam ediyor.

KYB’ye yakınlığı ile bilinen Slemani Times sitesinin haberinde Celal Talabani'nin partisi KYB’ye ait dört bakanlığın Mesut Barzani’nin başkanı olduğu KDP’ye bağlı askeri güçler tarafından el konulduğu iddia edildi.

Slemani Times, KYB'ye yakınlığı ile biliniyor.

IKBY yönetimi ve KDP’den henüz bir açıklama yapılmazken Goran grubuna bağlı bazı milletvekilleri ve Goran üyesi Meclis Başkanı Yusuf Muhammet’in Erbil’e alınmadığı bildiriliyor.

MECLİS BAŞKANI: GÖREVİ BİTEN BEN DEĞİLİM, BARZANİ

Bu arada Erbil'e girmesine izin verilmediği iddia edilen Meclis Başkanı Yusuf Muhammet, söz konusu olayı "darbe girişimi" şeklinde değerlendirdi. 

IKBY Meclisi Başkanı Muhammet, Süleymaniye'de düzenlediği basın toplantısında kendisine yapılanın "darbe girişimi" olduğunu savunarak bunu kabul etmeyeceğini ve görevine devam edeceğini söyledi.

Meclisin meşruiyetini halktan aldığını sadece seçimle değişebileceğini belirten Muhammet şunları kaydetti:

"Tüm Kürdistan bölgesini görev alanımız olarak görüyoruz. Bu darbe girişimi başarılı olamayacak. Kürdistan'ın başkenti işgal edilmiş durumda. Parlamento Başkanı ve milletvekillerine izin verilmemesi bir darbe girişimidir. Kürdistan başkanlığı yasasındaki boşluk nedeniyle halk sokaklara dökülmüştür. Barzani'nin görevi sona ermiştir, meclis başkanının değil."

Muhammet, Erbil kontrol noktasında kendilerini engelleyen asayiş güçlerine ilişkin ise "Erbil girişinde bekletilen Peşmerge gücü, Şengal'de bir araya getirilseydi yüzlerce kadın ve çocuk bugün IŞİD'in elinde olmazdı" görüşünü savundu. Göstericilerin "meşru taleplerle sokaklara döküldüğünü" söyleyen Muhammet, hükümetin sorunları çözmesi gerektiğini dile getirdi. 

Parlamento Başkanı Muhammet ve beraberindeki milletvekillerinin Erbil asayişi tarafından kente alınmadığı ve Süleymaniye'ye geri gönderildiği iddia edilmişti.

Siyasi krize ilişkin şimdiye kadar herhangi bir açıklama yapmayan Goran Hareketi lideri Noşirvan Mustafa'nın da İngiltere'de tedavi gördüğü ifade edildi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) kontrolündeki Süleymaniye ili ve ilçelerinde maaş sorunu ve başkanlık krizini protesto amacıyla 8 Ekim'de başlayan gösterilerde 5 kişi ölmüş, 200'den fazla kişi de yaralanmıştı.

IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Parti'den (KDP) önceki gün yapılan açıklamada, şiddete başvurulan gösterilerin sorumlusu olarak Goran Hareketi ve lideri Noşirvan Mustafa gösterilmişti. Goran Hareketi ise dün yazılı bir açıklama yaparak kendisini savunmuştu. 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?