banner39

IKBY'de İranlı aktivist için destek gösterisi

Erbil'de, İran'da hükümlü bulunan ve cezaevindeki kötü yaşam koşulları nedeniyle açlık grevine başlayan insan hakları aktivisti Kebudvend'in serbest bırakılması için gösteri düzenlendi

Irak 02.06.2016, 19:12 02.06.2016, 19:12
IKBY'de İranlı aktivist için destek gösterisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil'de, İran'da hükümlü bulunan insan hakları aktivisti "Muhammet Sadık Kebudvend'in" serbest bırakılması için gösteri düzenlendi.

Erbil'in Şanedar Parkı önüne bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve insan hakları savunucuları, İran'ın başkenti Tahran'daki Evin Hapishanesi'nde kötü yaşam şartlarından dolayı açlık grevine başlayan Kebudvend'in en kısa zamanda serbest bırakılmasını istedi.

İnsan hakları aktivisti Ali Mahmut, İran'daki hak ihlallerinin takip edilmesi için 2005 yılında insan hakları derneği kuran Kebudvend'in 2007 yılında hükümeti eleştiren bir yazı yazmasından dolayı 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarpıtıldığını belirtti.

Mahmut, "Yaklaşık 9 yıldır Tahran'daki Evin Hapishanesi'nde kalan Kebudvend, kötü yaşam koşullarını protesto etmek için 8 Mayıs'ta açlık grevine girdi. Durumunun kötüye gitmesinden dolayı 22 Mayıs'ta hastaneye kaldırıldı ancak açlık grevinden vazgeçmedi. Kebudvend 29 Mayıs'ta tekrar cezaevine götürüldü ve kendisinden son bir haftadır herhangi bir haber alınamıyor." dedi.

İran'ın farklı bahanelerle Kebudvend'i cezaevinde tutmak istediğini söyleyen Mahmut, "Cezasının bitmesine çok az zaman kalmasına rağmen tutukluluk süresi birkaç yıl daha uzatılmak isteniliyor" diye konuştu.

Göstericiler, açıklamanın ardından dağıldı.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?