banner39

IKBY'de partiler PKK ve Şii müdahalesine karşı birleşti

IKBY'de faaliyet gösteren iktidar ve muhalif partiler, bölgeye Şii milislerle PKK güçlerinin müdahale etmesine izin vermeme konusunda anlaşmaya vardı

Irak 22.04.2015, 16:45 22.04.2015, 16:49
IKBY'de partiler PKK ve Şii müdahalesine karşı birleşti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, bölgedeki parti liderleri ile bir toplantı yaptı. Toplantıda PKK ve Şii milislerinin herhangi bir müdahalesinin reddedilmesi konusunda mutabakata varıldı.

Önümüzdeki günlerde ABD’ye bir ziyarette bulunacak olan Barzani, parti liderleri ile IŞİD’le mücadele başta olmak üzere bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi. Toplantıda IŞİD’le mücadelede PKK veya Şii milislerinin bölgeye müdahalesinin reddedilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

BasNews'e konuşan Kürdistan İslami Grubu (Komal) sözcüsü Muhammed Hakim; "Barzani ile yaptığımız görüşmede, peşmerge kontrolü dışında herhangi bir kuvvet oluşturulmasına izin verilmemesi konusunda uzlaşmaya vardık” dedi.

Kürdistan İslam Hareketi Sözcüsü Abdullah Warti ise Şii milislerin müdahalesini reddetme konusunda uzlaşmaya vardıklarını söyledi. Warti, IKBY’nin PKK ile fikir ayrılıklarının da karşılıklı diyalog ve müzakere ile çözüleceğini ifade etti.

Toplantıda Anayasanın 140. Maddasine göre tartışmalı olan bölgelerde PKK varlığına ve "Hashd el-Shaabi" olarak bilinen Iraklı Şii grupların yerleşmesine karşı çıkma konusunda uzlaşma sağlandı.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?