IKBY'de tartışmalı seçimler yarın

Kuzey Irak'ta yarın yapılacak genel seçimlerde 31 parti ve bin 138 aday yarışacak. Seçmen listelerinden ölenlerin silinmediği tartışmaları ise sürüyor...

IKBY'de tartışmalı seçimler yarın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) halk, genel milletvekili seçimleri için yarın oy kullanacak.

2 milyon 803 bin seçmenin sandık başına gideceği seçimlerde Süleymaniye, Erbil ve Duhok'ta 7 bin 200 oy istasyonu oluşturuldu. Oy kullanma işlemi sabah saat 07.00'da başlayacak, 17.00'da sona erecek.

Seçmenlerin hem partisine hem de istediği adaya oy vermesi için seçmen pusulaları açık listeye çevrildi.  31 pusulanın üzerinde her bir partinin amblemi, kodu ve aday listesine yer verildi.

Parlamentodaki 111 sandalyenin yeni sahiplerini bulacağı seçimlerde; Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Goran Hareketi, Yekgirtu, Komala İslam, Komünist Parti, Sosyalist Parti, İslami Hareket Partisi, Emek Partisi ile Türkmenler,  Asuriler, Yezidiler, Keldaniler, Süryaniler ve bağımsızlar olmak üzere 31 siyasi parti ve grup adına toplamda bin 138 aday yarışacak.

ÜÇ KENTİN SEÇMEN DAĞILIMI

Süleymaniye'de 1 milyon 195 bin, Erbil'de 991 bin, Duhok'ta 650 bin olmak üzere 2 milyon 803 bin seçmen oy kullanacak.

Seçimler öncesi güvenlik en üst düzeye çıkarılırken, seçim günü görevliler dışında kalanlara trafiğe çıkma yasağı getirildi. Ayrıca 21 Eylül Cumartesi günü havalimanları ile şehirlerarası yollar ve sınır kapıları kapalı tutulacak.

Bu arada polisler, peşmergeler, hastane ve cezaevi görevlilerinin seçimden iki gün önce oy kullanması esnasında Çin'den getirildiği belirtilen elektronik cihazlar, hata verdiği için oy kullanma işlemi aksadı. Irak Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Serbest Mustafa, elektronik oy verme cihazındaki sıkıntının devam etmesi halinde, oy kullanma süresini uzatabileceklerini kaydetti.

Irak Yüksek Seçim Kurulu Erbil Temsilcisi Henderen Muhammed,  oy verme işleminin tamamlanmasından sonra sandıkların, sayım tutanaklarıyla 3 merkeze gönderileceğini ve burada yapılacak incelemeden sonra YSK merkez bürosuna getirileceğini belirtti. Muhammed, resmi sonuçların yayınlanmasının 10- 15 gün sürebileceğini ifade etti.

ERBİL'DE KDP, SÜLEYMANİYE'DE KYB VE GORAN

Daha önce ortak liste ile seçime giren KDP ve KYB, bu seçime tek liste ile giriyor. Erbil ve Duhok'ta KDP güçlüyken, Süleymaniye'de KYB ve Goran öne çıkıyor. Uzmanların seçim tahminlerine göre Mesut Barzani'nin KDP'sinin birinci parti olması beklenirken, Celal Talabani'nin KYB'si ile Noşirvan Mustafa liderliğindeki Goran'ın ikincilik için yarışacağı belirtiliyor.

IKBY Parlamentosu'nda, hali hazırda KDP'nin 30, KYB'nin 29, Goran'ın 23, Yekgirtu'nun 6, Komala İslam'ın 4, Komünist Parti'nin 1, Sosyalist Parti'nin 2, İslami Hareket Partisi'nin 2, Emek Partisi'nin 1 ve bağımsızların 2 sandalyesi var. 11 sandalye azınlıklar ve gayrimüslimler için tahsis edildi. Türkmenlerin 5, Asurilerin 2, Yezidilerin 2, Keldani ve Süryanilerin de birer kontenjanı bulunuyor.

Henderen Muhammed, 178 bin 145 ölünün isminin, seçim listesinde yer almasıyla ilgili soru üzerine, herhangi bir seçmeni ölmüş sayıp, listeden çıkarma yetkileri olmadığını ifade ederek, "Bunun için Sağlık Bakanlığından hastane ölüm raporunun gelmesi gerekiyor. Ya da bir yakını, gelip öldüğünü bize bildirmeli. Ki bu, insani bir görevdir. 2007'den beri bize bildirilen her ölüyü listeden sildik. Bize yapılmayan bildirimler için yapacağımız bir şey yok" değerlendirmesinde bulundu.

Bu süre içinde 178 bin 585 kişi ölmesine rağmen, Yüksek Seçim Kurulu, sadece 440 kişinin adını listelerden çıkardı. Hâlihazırda seçmen listelerinde, ölen kişilerden 178 bin 145'inin isimlerinin yer aldığı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2013, 14:36
banner53
YORUM EKLE

banner39