banner39

IKBY'den Irak'a: Askeri sevkiyatı durdur, geri çekil

IKBY Güvenlik Ajansı, Irak merkezi hükümetinin askeri sevkiyatı durdurması ve denetimi sağladığı bölgelerden çekilmesi çağrısı yaptı

Irak 23.10.2017, 14:52 23.10.2017, 14:52
IKBY'den Irak'a: Askeri sevkiyatı durdur, geri çekil

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı, Irak merkezi hükümetinin askeri sevkiyatı durdurması ve denetimi sağladığı bölgelerden çekilmesi çağrısı yaptı.

Güvenlik Ajansı tarafından yapılan açıklamada, Irak güçleri ve Haşdi Şabi'nin IKBY'ye yönelik askeri sevkiyatlarının durmamasından endişe edildiği ve "son 48 saat içerisinde ABD yapımı askeri araçlar başta olmak üzere tank ve personal taşıyıcılarının bölgeye sevkiyatının devam ettiği" iddia edildi.

Irak merkezi hükümetinin askeri gerginliği sonlandırmaya ilişkin herhangi bir çaba göstermediğinin ileri sürüldüğü açıklamada, "Tehlikeli askeri sevkiyat, geçen hafta Kerkük ve Altunköprü'ye yapılan provokatif operasyonla başladı. Irak merkezi hükümetine ivedi bir şekilde askeri gerginliği sonlandırması ve tüm topraklardan geri çekilmesi çağrısı yapıyoruz." denildi.

Açıklamada ayrıca, Irak merkezi hükümetinin IKBY ile sorunların çözülmesi yönünde koşulsuz görüşmelere başlaması gerektiği kaydedildi.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?