banner15

IKYB'den PYD bildirisi

IKBY meclisindeki 10 siyasi parti, Suriye Kürt Ulusal Konseyi'ne bağlı yönetici alıkoyan PYD'ye karşı bildiri yayınladı

IKYB'den PYD bildirisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) meclisinde yer alan 10 siyasi parti, PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin, Suriye Kürt Ulusal Konseyi'ne (ENKS) bağlı siyasi partilerin yönetici ve üyelerini alıkoymasına ilişkin ortak bir bildiri yayımladı.

Kürdistan Demokrat Partisi, Türkmen Gelişim Listesi, Üçüncü Yön Listesi, Erbil Türkmen Listesi, Kürdistan Sosyal Demokrat Partisi, Süryani Aşuri Kıldani Hakları Listesi, Irak Türkmen Cephesi, Rafideyn Listesi, Türkmen Kalkınma Partisi, Ermen Listesi tarafından yayınlanan ortak bildiride, Rojava'da (Suriye'nin kuzeyi) kısa bir süre önce art arda meydana gelen bazı olayların kendilerini kaygılandırmasından dolayı, üzerlerine düşen görevi yerine getirmek amacıyla tehlikeli süreç hakkında kamuoyunu bilgilendirmek istedikleri dile getirildi.

Bildiride, "Eğer makul ve radikal çözümler bulunmaz ise Rojava tehlikeli bir uçurumun kenarına gidecektir. Meydana gelecek istikrarsızlık ve güvensizlik ortamı artacağı gibi siyasi partiler arasındaki çatlaklar da derinleşecektir. Bu durum orada yaşayan halkımızın geleceği ve haklarının elde edilmesini kötü bir şekilde etkileyecektir." ifadelerine yer verildi.

Suriye'de halkın rejime başkaldırmaya başlamasından sonra Rojava'daki idari yönetimin PYD'nin eline geçtiği belirtilen bildiride, "PYD, idareyi ele geçirdiği günden bu yana keyfi ve haksız yere başka siyasi partilerin başkanları ve yöneticilerini alıkoyma siyasetini uygulamaya başladı." değerlendirmesinde bulunuldu.

PYD'nin, kendisinden olmayan herkesi hain ilan ettiği ve totaliter bir rejim kurma çabası içinde olduğu vurgulanan bildiride, PYD'nin Suriye'de uyguladığı alıkoyma ve baskı siyasetinin, hiçbir zaman oradaki halkın çıkarlarına hizmet etmeyeceği dile getirildi.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2016, 22:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35