İngiltere IŞİD'e karadan saldırıyormuş

İngiltere Ordusu'nun Irak'ta bir aydır IŞİD mevzilerine yönelik kara saldırıları yaptığı açıklandı

İngiltere IŞİD'e karadan saldırıyormuş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin IŞİD’e karşı yürüttüğü operasyonlara bugüne kadar sadece Irak'taki hava saldırılarında destek verdiği düşünülen İngiltere'nin, bölgede haftalardır kara operasyonları düzenlediği ortaya çıktı.

Mail on Sunday gazetesine konuşan İngiliz Savunma Bakanlığı kaynakları, ordunun özel harekat birimi olan SAS komandolarının bir aydır Irak topraklarında IŞİD mensuplarına 'vur-kaç' saldırıları düzenlediğini belirtti.

Daha önce IŞİD'in elindeki ABD'li ve İngiliz rehinelerin infazlarından sorumlu tutulan 'Cihatçı John' lakaplı İngiliz’in yerinin belirlenmesi için bölgeye gönderildikleri açıklanan SAS komandolarının, Irak'ın kuzey ve orta vilayetlerinde belirlenen IŞİD hedeflerine baskınlar gerçekleştirdikleri söyleniyor.

İngiliz Hava Kuvvetleri'ne ait insansız hava araçları (İHA) bölgedeki IŞİD hedeflerinin koordinatlarını komandolara iletiyor. Bölgedeki gizli üslerde konuşlanan komandolar daha sonra Chinook tipi nakliye helikopterleriyle hedef bölgesine götürülüyor. Hedefe yakın bir noktada bırakılan komandolar, daha sonra ATV tipi araçlarla örgüt üyelerinin bulunduğu noktaya geliyor. Araçlara takılan ağır makineli silahlar ve keskin nişancı tüfekleriyle örgüte sürpriz saldırı düzenleyen komandolar daha sonra bölgeden ayrılıyor.

İngiltere askeri kaynakları, komandoların bu tarz saldırılarda her gece ortalama 8 örgüt üyesi öldürdüklerini, IŞİD'in son bir ayda bu şekilde 200'ü aşkın üyesini kaybettiğini vurguluyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 08:47
banner53
YORUM EKLE

banner39