banner39

Irak: ABD saldırıları kınadı

ABD, Irak'ın başkenti Bağdat'ta Cumartesi günü 60'tan fazla kişinin öldüğü bombalı ve silahlı saldırıları kınadı.

Irak 11.08.2013, 14:33 11.08.2013, 14:33
Irak: ABD saldırıları kınadı

Irak Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında Ramazan bayramındaki bu saldırıların "Irak'ın düşmanları" tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, saldırıların El Kaide'nin izlerini taşıdığı öne sürüldü. Ramazan, son yıllarda Irak'ta en fazla saldırının gerçekleştirildiği dönem oldu.

Bir ay içinde 670'den fazla kişi öldü.

BAĞDADİ'Yİ YAKALATANA 10 MİLYON DOLAR ÖDÜL

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında "Bu eylemleri gerçekleştiren teröristler İslam'ın ve Amerika'yla Irak ve uluslararası toplumun ortak düşmanlarıdır" denildi, Irak'taki el Kaide örgütünün lideri Ebubekir El Bağdadi'nin yakalanmasını sağlayacak kişiye 10 milyon dolar ödül verileceği yinelendi.

Açıklamada, Bağdadi'nin Irak'ta 2011'den sonra gerçekleştirilen bir dizi saldırının sorumluluğunu üstlendiği, bunlar arasında Ebu Gureyb hapishanesine düzenlenen baskın, Adalet Bakanlığı'na intihar eylemi ve Irak güvenlik güçleriyle Irak vatandaşlarını hedef alan saldırıların bulunduğu belirtildi.

Cumartesi günkü saldırılar ağırlıklı olarak başkent Bağdat'ta gerçekleştirildi. Eş güdümlü olduğu belirtilen saldırılarda pazar yerleri, kafeler ve lokantalar hedef alındı.

Son altı ay içinde saldırılar daha çok Şii bölgelerinde yoğunlaşmıştı. Ancak Cumartesi günü hem Şii hem de Sünni bölgelerde saldırı düzenlendi.

Ramazan bayramı nedeniyle ülkede güvenlik önlemleri artırılmıştı.

Bu yıl içinde Sünni militanların Şii bölgelerini hedef alan saldırılarında 4 bin'den fazla kişi öldü, 9,865 kişi yaralandı. Saldırılar Bağdat'ta yoğunlaştı.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, militanlara yönelik operasyonlara devam edeceklerini söylemiş ve "Çocuklarımızı bu katillere ve onların içerideki ve dışardaki destekçilerine bırakmayacağız" demişti.

Birçok Sünni, Şiilerin liderliğindeki hükümeti kendilerini dışlamakla suçluyor.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?