banner39

Irak Başbakanı İbadi PKK operasyonlarına tepki gösterdi

PKK'nın Türkiye topraklarında faaliyet gösterdiğini savunan Irak başbakanı İbadi, Türkiye'nin saldırılarını kabul etmediklerini söyledi

Irak 02.08.2015, 12:08 02.08.2015, 12:08
Irak Başbakanı İbadi PKK operasyonlarına tepki gösterdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Türkiye'nin PKK'ya yönelik operasyonlarına ilişkin, "PKK, Türkiye topraklarında bulunuyor. Bizim topraklarımıza yönelik saldırıyı kabul etmiyoruz" dedi.

İbadi, Irak'taki Vali ve Vilayet Meclisi Başkanlarını kabulü sırasında yaptığı açıklamada, ülkesinin topraklarının Türkiye'ye karşı kullanılmasını kabul etmeyeceklerini belirterek, "Türkiye veya herhangi bir ülkeyle düşmanlık üzerine kurulu siyasetimiz de söz konusu değil ve sorunlarını kendi içinde çözmeli. Türkiye'nin güvenliğinde bir kusurunun meydana gelmesini de temenni etmeyiz. Bize karşı da aynı hissiyat içerisinde olmalarını istiyoruz ve Türkiye bugün Irak topraklarını hedef alıyor" ifadesini kullandı.

"PKK bizim değil Türkiye topraklarında bulunuyor" diyen İbadi, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin IŞİD'e karşı uluslararası koalisyona katılma kararı aldığı ilk günden itibaren PKK'nın bulunduğu gerekçesiyle topraklarımıza saldırı düzenlemesi tutumuna şaşırdık. Türk güvenlik güçlerine yönelik terör saldırıları Türkiye'nin içinde meydana geldi. Bizim topraklarımızdan tek bir ağır silah atılmış olsaydı buna (hava operasyonu) asla itiraz etmezdim."

Irak güvenlik güçlerinin IŞİD ile mücadelesine de değinen İbadi, şunları kaydetti:

"Halk arasında savaşan gruplarla (IŞİD) ile mücadele etmek yabancı bir orduyla mücadele etmekten daha kötüdür. IŞİD'e karşı askeri operasyonların ülkeye büyük maliyeti oluyor. Bir tanksavar füzesinin maliyeti 50 Amerikan doları ve her keşif uçağının maliyeti 40 bin dolara ulaşıyor ki her gün 20 keşif operasyonu yapılıyor."

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?